Wczoraj, 28 marca 2017 r. amerykański koncern podpisał list intencyjny dotyczący zakupu dwóch spółek Grupy Pini, Pini Polska i Hamburger Pini, zajmujących się przetwórstwem mięsa. Działalność operacyjna przejmowanych spółek polega na prowadzeniu dwóch zakładów przetwórczych działających na rynku porcjowanego i paczkowanego świeżego mięsa wieprzowego oraz na rynku przetworzonych produktów mięsnych. Amerykanie chcą też przejąć spółkę Royal Chicken, która zajmuje się wartą 250 mln zł. inwestycję w ubojnię drobiu.
Smithfield Foods, czyli firma przejmująca, jest spółką zależną WH Group Limited. Ta należąca do chińskiego miliardera Wana Longa i notowana na giełdzie w Szanghaju firma to największy przetwórca wieprzowiny na świecie. W Polsce Smithfield jest obecny poprzez firmę Animex, Smithfield Polska oraz Agri Plus.
Animex Foods trudni się produkcją mięsa wieprzowego i drobiowego pod takimi markami jak Krakus, Morliny, Morlinki, Berlinki i Mazury.
Sektor czeka coraz większa integracja
We wniosku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czytamy: „Zgłoszenie dotyczy zamiaru nabycia przez Smithfield Foods, Inc. z siedzibą w Smithfield, USA, 100% udziałów w następujących spółkach: Pini Polska Sp. z o.o., Hamburger Pini Sp. z o.o. oraz Royal Chicken Sp. z o.o., mających siedziby w Kutnie. Planowana transakcja stanowi koncentrację, o której mowa w art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów”.
Grupa Smithfield przede wszystkim skupia się na produkcji świeżego mięsa wieprzowego i drobiowego i jego przetwórstwie.
W poprzednim roku prawie 30% przychodu firmy Animex stanowiła wartość eksportu. Zakup spółek Grupy Pini pozwoli na jeszcze silniejszą integrację i zwiększenie sprzedaży wyrobów zagranicę. Z perspektywy wewnętrznej, połączenie spółek będzie kolejnym krokiem do ścisłej konsolidacji branży.
Kłopoty Pini Polonia
Pini Polonia swoją działalność rozpoczął w kwietniu 2010 r. Obecnie jest to największy i najnowocześniejszy zakład w Polsce w zakresie uboju trzody chlewnej i rozbioru mięsa wieprzowego. Krajowe udziały rynkowe Pini Polonia w tym zakresie wynoszą 30%. Jednocześnie firma zajmuje trzecie miejsce spośród wszystkich firm produkcyjnych branży mięsa wieprzowego w Europie. Jej potencjał umożliwia ubój i rozbiór 16 tys. sztuk trzody chlewnej, 80 tys. sztuk tygodniowo i 4 mln sztuk rocznie!. W skład Pini Group wchodzą również zakłady we Włoszech oraz na Węgrzech.
Jeśli UOKiK wyda zgodę na przejęcie, Smithfield Foods stanie się największym polskim producentem mięsa i przetworów mięsnych, molochem dyktującym warunki w całej branży. wk, al
fot. Kurek