Wróci również nowa wersja ustawy o stabilizacji dochodów rolniczych. Resort rolnictwa zakończył przyjmowanie postulatów od samych rolników. Część z nich ma znaleźć swoje odbicie w legislacji.
Minister Krzysztof Jurgiel na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa poinformował, że resort zakończył przyjmowanie postulatów i wniosków, o które poprosił wszystkie organizacje rolnicze. Za pomocą specjalnej aplikacji 130 organizacji zgłosiło, aż 1029 postulatów. Wszystkie są one teraz analizowane i do końca czerwca na ich podstawie powstanie wykaz dodatkowych prac legislacyjnych MRiRW.
Deweloperzy bojkotują nowe prawo?
Minister rolnictwa przypomniał posłom, że rząd we wtorek przyjął ustawę o obrocie ziemią i zaapelował do parlamentarzystów o szybkie i efektywne prace nad tym dokumentem tak, aby projekt wszedł w życie przed końcem unijnego okresu ochronnego. Zdaniem Krzysztof Jurgiela protesty, jakie towarzyszą ustawie, są inspirowane przez środowiska deweloperskie. Podczas, gdy rozwiązania zaproponowane przez rząd są wzorowane na mechanizmach występujących w krajach zachodnioeuropejskich.
Fundusz wzajemnej pomocy
Minister Jurgiel zapowiedział również przygotowanie projektów ustaw o spółdzielniach rolników, o Towarzystwach Ubezpieczeń Wzajemnych oraz o funduszu wzajemnej pomocy w stabilizacji dochodów rolniczych. Ten trzeci projekt będzie bazował na dokumencie przygotowanym przez Polskie Stronnictwo Ludowe w poprzedniej kadencji, ale zostaną do niego wprowadzone spore zmiany. Kolejna inicjatywa ustawodawcza (ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) ma – zdaniem rządu - poprawić miejsca rolnika w łańcuchu żywnościowym. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku będzie gotowa ustawa, która przeniesie podległość Ośrodków Doradztwa Rolniczego do MRiRW.
Nowa ustawa o superinspekcji
Na przełomie maja i czerwca powinna być gotowa ustawa, która skonsoliduje rządowe inspekcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności. Ponieważ projekt zakłada przeniesienie do niej części kompetencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego powołany zostanie pełnomocnik rządu ds. stworzenia nowej jednolitej inspekcji. Ma nim zostać obecny szef Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski. Założenia do ustawy zostały już zaakceptowane przez kierownictwo resortu rolnictwa, a pełnomocnik, po nominacji, będzie miał za zadanie przygotować ustawę. Planuje się, że Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności zacznie funkcjonować 1 stycznia 2017 r. wk
Fot. Ignaczewski