Pandemia COVID-19 już za nami, ale niektóre jej skutki wciąż mają wpływ na branżę mięsną. Spór między Tönnies a władzami Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) zakończono dopiero teraz. Środki z ugody wspomogą lokalne społeczności.
Zobacz też: ASF w zakładzie Tönnies Weissenfels!
Zamknięcie zakładu Tönnies w 2020 roku. Jak pandemia wstrząsnęła branżą mięsną?
Pandemia COVID-19 zostawiła głębokie ślady w branży mięsnej, szczególnie w przypadku koncernu Tönnies. Latem 2020 roku w zakładzie w Rheda-Wiedenbrück wybuchła epidemia koronawirusa. Władze kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia natychmiast nakazały zamknięcie zakładu, wstrzymując działalność i wymagając kwarantanny od 8 tysięcy pracowników. Te decyzje stały się początkiem długotrwałego sporu między koncernem a władzami.
Jak podaje agrarheute.com, spór, który rozpoczął się od decyzji o zamknięciu zakładu, objął ponad 1000 postępowań sądowych. Dotyczyły one zasadności nakazów oraz odszkodowań za wynagrodzenia pracowników. Firma Tönnies domagała się od władz NRW 6,4 mln euro. Konflikt ten był jednym z największych wyzwań dla sektora mięsnego w regionie.
Ugoda kończy spór. Co zostało ustalone?
Po latach batalii prawnych Tönnies i władze Nadrenii Północnej-Westfalii doszły do porozumienia. Według agrarheute.com ugoda zakłada, że rząd przeznaczy 3,2 mln euro na cele społeczne firmy. Środki te trafiają na konto powiernicze i zostaną wykorzystane na projekty wspierające pracowników Tönnies w trudnych warunkach życia i pracy.
Decyzje o rozdziale tych funduszy podejmie specjalne kolegium, w którego skład wejdą przedstawiciele Tönnies, ministerstwa pracy, zdrowia i spraw społecznych kraju związkowego oraz prezydent rządu w Demold Anna Katharina Bölling.
Niemiecka rzeźnia rezygnuje z roszczeń
W ramach ugody Tönnies zobowiązał się wycofać wszystkie postępowania sądowe przeciwko władzom Nadrenii Północnej-Westfalii oraz samorządom w Rheda-Wiedenbrück i Gütersloh. Firma zrzekła się także przyszłych roszczeń odszkodowawczych. Kraj związkowy NRW pokryje też koszty sądowe Tönnies w wysokości 108 tys. euro.
Minister zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii, Karl-Josef Laumann, wyraził zadowolenie z zawarcia ugody. Jak zauważył, przeznaczenie funduszy na pomoc społeczną to „ważny impuls dla regionu Ostwestfalen”. Dzięki temu rozwiązaniu zamknięto pięcioletni spór, uniknięto kosztownych procesów sądowych i skupiono się na wsparciu lokalnej społeczności.
Na podst. agrarheute.com