Dania: podatki rolników przeznaczymy na bagna
“W Danii rolnicy nie demonstrują na ulicach, staramy się rozwiązywać problemy w ramach współpracy. Porozumienie zawarte z rolnikami przewiduje opodatkowanie od emisji gazów od roku 2030: te przychody- 5,8 mld euro - zostaną zwrócone w formie dotacji na “zieloną transformację” – nasadzenia lasów, nawadnianie bagien i torfowisk. Już od 2027 r. uruchomimy fundusz zielonej transformacji – 5,1 mld euro na wzmocnienie sektora rolnego przez implementację nowych technologii. Mamy też ambitny plan wyłączenia 15% gruntów z produkcji. Oczywiście fundusze z WPR będą odgrywały zasadniczą rolę poprzez finansowanie zrównoważonego rolnictwa i nowych technologii, zapewniamy jednak wysoki poziom spójności przyszłej WPR z założeniami ochrony środowiska i klimatu. Mamy nadzieję, że będziemy inspiracją dla pozostałych krajów UE” - powiedział duński minister rolnictwa.
Łotwa: nie opodatkujemy rolników
“Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy decyzje UE, jednak łotewski sektor rolnictwa w znaczącym stopniu przyczynia się do naszego PKB, więc wprowadzenie takiego rozwiązania nie byłoby pożądane. Poza tym mamy 55% lasów, więc każdy kraj musi wybrać swoje rozwiązanie. Ale życzymy Danii sukcesów” - stwierdził łotewski minister rolnictwa.
Rumunia: przemysł emituje więcej niż rolnictwo
“Ważne jest, aby rozważyć wpływ innych sektorów na emisję gazów cieplarnianych - w przypadku rolnictwa wg Europejskiej Agencji Środowiska to 10,8%, czyli mniej niż emitują inne sektory – transport, budownictwo itp. Rolnictwo mogłoby się przyczynić do redukcji emisji, ale tylko we współpracy z przemysłem. Nowe technologie, które ograniczą emisję, powinny brać pod uwagę poziom emisji każdego państwa członkowskiego” - powiedziała przedstawicielka Rumunii.
Niemcy: gratulujemy Danii
“Niemcy porozumienie zawarte w Danii przyjęły z dużym zainteresowaniem - to wielkie wyzwanie, by rolnictwo i ochronę klimatu połączyć ze sobą. Gratulujemy Danii, że udało im się to połączyć” - powiedziała przedstawicielka Niemiec.
Francja: nie zgadzamy się na podatki
“Podzielamy cele emisji redukcji gazów cieplarnianych, ale rozwiązania powinny być dostosowane do każdego kraju. Mamy dużą hodowlę bydła i wiele gospodarstw wypracowało indywidualne plany redukcji; opowiadamy się za zachętami, wydaje nam się to lepsze niż rozwiązanie oparte na środkach przymusu” - skrytykowała pomysły Duńczyków minister rolnictwa Francji.
Austria: mamy swoje programy
“Program duński jest dostosowany do wyzwań Danii. Ważne jest przy omawianiu krajowych inicjatyw dostosowanie podejścia do każdego kraju. Takie samo podejście we wszystkich krajach byłoby kontrproduktywne. W Austrii od lat stawiamy na zachęty, 80% rolników bierze udział w programach ochrony środowiska” - stwierdziła przedstawicielka Austrii.
Luksemburg: ochrona gruntów ma zasadnicze znaczenie
“Jesteśmy przekonani, że zbyt wcześnie jest, by oceniać koncepcję opodatkowania, jednak rozwiązanie jedno dla wszystkich nie odpowiada wszystkim krajom. Nie opowiadamy się za wprowadzeniem obowiązkowego opodatkowania, ochrona wszystkich gruntów rolnych dla produkcji żywności ma dla nas zasadnicze znaczenie” - stwierdziła minister rolnictwa Luksemburga.
Włochy: zootechnika to kwestia terytorialna
“Decyzja Danii jest bardzo ważna w kontekście Zielonego Ładu, ale takie podejście we Włoszech nie służyłoby zrównoważoności. Zootechnika to jednak kwestia terytorialna, jest duża różnorodność środowiskowa, a naszym celem jest suwerenność żywnościowa” - powiedział przedstawiciel Włoch.
Komisarz ds. rolnictwa: każdy kraj ma swoje uwarunkowania
"Zachęcające jest to, że kraje, które miały wielkie emisje z rolnictwa, mają swoje krajowe programy realizowane w porozumieniu ze społeczeństwem obywatelskim. Tak chcemy działać w przyszłości - na drodze dialogu. Duński sukces oznacza dostosowanie do duńskich warunków - to inspirujące, ale niektóre państwa mają inne podejście, bo ich uwarunkowania są inne. Myślę, że kraje członkowskie mają zupełnie różne struktury, nawet w ramach regionów - musimy o tym pamiętać. Duński model bierze pod uwagę wszystkich interesariuszy, co potwierdza, że rozwiązanie da się znaleźć tylko wtedy, gdy wszyscy bedą współpracować - wszystkie państwa mogą się tym inspirować" - powiedział komisarz Hansen, zgadzając się ze wszystkimi.