StoryEditor

Podatek rolny za 2015 i 2016 rok

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, 15 listopada mija termin zapłaty ostatniej raty podatku rolnego na rzecz gminy, w której położone są grunty rolne. Ponieważ ten dzień przypada w najbliższą niedzielę, ten termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy, czyli na poniedziałek 16 listopada.
13.11.2015., 12:11h

Podatek rolny nalicza i egzekwuje wójt lub burmistrz, a jego wysokość na dany rok ustala Rada Miejska lub Rada Gminy. Punktem odniesienia dla radnych jest komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który ustala średnią cenę skupu żyta za okres 11 ostatnich kwartałów przed IV kwartałem roku poprzedzającego rok podatkowy. W przypadku stawki podatku na 2016 rok GUS wziął po uwagę średnie ceny skupu żyta w czterech kwartałach 2013 i 2014 roku oraz I, II i III kwartale 2015 roku. Tym samym w komunikacie z 19 października 2015 roku Prezes GUS ustalił średnią cenę skupu żyta za wspomniany okres na 53,75 zł za 1 dt.

Aktualnie rady gminne i miejskie w całym kraju uchwalają stawki podatku rolnego na potrzeby przyszłorocznych budżetów. Ważne jest to, że komunikat Prezesa GUS nie jest dla nich wiążący i stanowi jedynie punkt odniesienia. To oznacza, że radni mogą uchwalić wysokość tej stawki na poziomie niższym, wyższym lub identycznym ze stawką GUS. W tym roku, zwłaszcza w gminach typowo rolniczych można się spodziewać obniżki stawki podatku z powodu strat wywołanych w gospodarstwach przez suszę. Rolnicy, którzy posiadają protokół szacowania strat w gospodarstwie, który stwierdza, że przekroczyły one 30%, mogą wnioskować w swojej gminie o umorzenie lub odroczenie jego zapłaty.  bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. styczeń 2025 22:52