Rolnicy indywidualni oraz rolnicy prowadzący działy specjalne mogą mieć status rolników ryczałtowych (zwolnionych) oraz czynnych podatników VAT.
Rolnik ryczałtowy
Sprzedaż produktów rolnych nieprzetworzonych objętych zwrotem zryczałtowanym, i zbyt towarów wytworzonych z nich przez takiego rolnika z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim jest objęta zwrotem zryczałtowanym przy sprzedaży na rzecz czynnych podatników VAT. W pozostałych przypadkach sprzedaży zwrot zryczałtowany nie ma zastosowania, a rolnik może wystawić rachunek dla nabywcy.
Czynny podatnik VAT
Ustawa o VAT, w przypadku czynnych podatników VAT, nie czyni żadnych rozróżnień co do źródeł czynności opodatkowanych. Zatem, niezależnie od tego, czy podatnik VAT sprzedaje własne lub obce produkty pierwotne lub przetworzone, czy też prowadzi albo nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa, będzie musiał opodatkować sprzedaż towarów właściwą stawką VAT.
Po przekroczeniu wartości sprzedaży 20 tys. zł w roku dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, podatnik ma obowiązek instalacji kasy fiskalnej dla ewidencji takiej sprzedaży. 1 stycznia 2016 roku weszły w życie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof) oraz zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. rw