Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Premiera o uwzględnienie w nowych przepisach (nowelizacji ustawy o podatku VAT) dotychczasowej stawki VAT na nasienie trzody i bydła, a więc 8 %. W związku ze zmianą przepisów od 1 lipca br. nasienie zwierząt hodowlanych ma być wyłączone z listy towarów objętych preferencyjną stawką 8%. Jeżeli przepisy nie zostaną zmienione zapłacimy za nasienie więcej niż obecnie i to całkiem sporo, bo 15%, bowiem podatek zostanie podniesiony z 8% na 23%.
Zmiany przepisów wynikają z konieczności zastąpienia obecnej nomenklatury Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług na unijną – scaloną. W związku z tym zmianom ulegną niektóre stawki VAT.– Podczas prac nad zmianą matrycy stawek VAT oraz sposobem klasyfikacji towarów doszło zdaniem samorządu rolniczego do przeoczenia polegającego na wyłączeniu z zakresu towarów objętych preferencyjną stawką VAT 8% nasienia klasyfikowanego dotychczas w PKWiU 2008 pod pozycją 01.42.20.0 w ramach grupowania 01.4 o nazwie „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego". Zarząd KRIR jest przekonany, że powyższa sytuacja nie jest sytuacją zamierzoną i że doszło do pomyłki, polegającej na wyłączeniu nasienia zwierząt hodowlanych, jako jedynego z szeregu produktów, z grupy towarów i usług wykorzystywanych w produkcji rolniczej, a w konsekwencji do objęcia nasienia zwierząt stawką VAT 23%. Podwyższenie stawki VAT na nasienie z 8% do 23% jest niespójne z założeniami nowelizacji ustawy VAT, to jest uproszczeniem stosowania stawek poprzez objęcie jedną stawką całej grupy produktów - żywności i produkcji rolniczej – komentuje sprawę Krajowa Rada Izb Rolniczych. Według KRIR podwyższenie stawki VAT uderzyłoby w produkcję zwierzęcą i byłoby bardzo dotkliwe dla kieszeni rolników i niesprawiedliwe względem zagranicznej konkurencji.
– Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR zwraca się do Pana Premiera o podjęcie pilnych prac nowelizujących przepisy w tym zakresie poprzez wycofanie tej tak niekorzystnej dla rolników zmiany. Mamy nadzieję, że Minister Finansów w trybie interwencyjnym wyda rozporządzenie w sprawie obniżenia stawki podatku VAT na nasienie zwierząt hodowlanych, co pozwoli na naprawienie sytuacji , jeszcze przed 1 lipca br. – dodaje KRIR.
oprac. dkol na podst. krir.pl