StoryEditor

Podwyżki cen prądu – przedłużono termin składania oświadczeń!

– Rolnicy również są objęci działaniami osłonowymi przed wzrostem cen energii elektrycznej – mówili dziś podczas wspólnej konferencji prasowej ministrowie: energii Krzysztof Tchórzewski i rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
01.08.2019., 13:08h
Podczas spotkania z dziennikarzami obaj ministrowie przedstawili regulacje prawne dotyczące cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych prowadzących działalność rolniczą.

Przypomnijmy, że kilka dni temu alarmowaliśmy, by do poniedziałku 29. lipca złożyć u swoich operatorów energii elektrycznej specjalne oświadczenie potwierdzające bycie końcowym odbiorca energii elektrycznej. Z uwagi na ogromne zamieszanie w punktach obsługi klienta u operatorów, sezon żniwny i urlopowy, wielu mikro i małych przedsiębiorców, w tym rolników, nie zdążyło złożyć tych oświadczeń na czas.

Dlatego w ekspresowym tempie już 31.07.2019 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Wśród przepisów tej ustawy znajduje się regulacja mówiąca o zmianie terminu składania oświadczeń, o którym mowa w art. 5 ust. 1b pkt 1 ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2538 oraz z 2019 r. poz. 412 i 1210) na 13 sierpnia 2019 r.  Teraz w równie ekspresowym tempie ma ją przegłosować Senat a następnie podpisać Prezydent RP Andrzej Duda, by mogła wejść w życie.

W tych ostatnich dniach do obu resortów trafiały liczne zapytania nt. stosowania przepisów ustawy do odbiorców końcowych prowadzących działalność rolniczą. Podczas konferencji prasowej szefowie  resortów energii i rolnictwa informowali,  że w ich opinii rozwiązania te mają również zastosowanie do podmiotów prowadzących działalność rolniczą.

– Rolnictwo to niezmiernie ważna gałąź polskiej gospodarki i została objęta przez Rząd działaniami osłonowymi przed wzrostem cen energii elektrycznej. Dzięki uchwalonej wczoraj nowelizacji, termin składania oświadczeń przez mikro i małych przedsiębiorców korzystających z innych taryf niż taryfa G, także tych prowadzących działalność rolniczą, został przesunięty na 13 sierpnia 2019 r. Były sugestie, by termin ten był jeszcze dłuższy, ale, chciałbym podkreślić, znacząco opóźniłoby to wypłaty rekompensat spółkom energetycznym oraz opóźniło termin zmiany umów – odbiorcom – powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wyraźnie podkreślił, że rolnicy mają prawo skorzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie o cenach prądu.

– Niezależnie od posiadanej umowy na dostawę energii elektrycznej oraz stosowanej taryfy w rozliczeniach z zakładem energetycznym, rolnicy i przedsiębiorstwa sektora rolnego mają zagwarantowane takie same warunki jak inni przedsiębiorcy – powiedział szef resortu rolnictwa.

Dodał, że w zależności od wielkości gospodarstwa rolnego, w szczególności ilości osób zatrudnionych, osiąganych przychodów, przepisy unijne dotyczące pomocy w rolnictwie (Rozporządzenia Komisji nr 702/2014) zaliczają rolników do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw. Te same kryteria wynikają z krajowych przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców. Dlatego warunkiem skorzystania z przygotowanych rozwiązań jest spełnienie odpowiednich kryteriów.

Zgodnie z prawem unijnym, a także przepisami prawa krajowego, przedsiębiorcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną, dlatego:
  • rolnicy korzystający z grupy taryfowej G nie muszą składać oświadczenia i zamrożenie ceny energii elektrycznej przysługuje im automatycznie z mocy ustawy,
  • mikro i mali przedsiębiorcy będący rolnikami, korzystający z innych taryf niż G, którzy dotychczas nie złożyli oświadczeń, aby w II półroczu skorzystać z zamrożonych cen energii powinni złożyć do sprzedawców energii, z którymi łączą ich aktualne umowy, najpóźniej do 13 sierpnia, oświadczenie (według wzoru z załącznika nr 1 do ustawy) potwierdzające ich status jako zatrudniających mniej niż 10 pracowników albo 50 pracowników i których roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln albo 10 mln EUR,
  • rolnicy będący średnimi i dużymi przedsiębiorcami, będą uprawnieni do złożenia do Zarządcy Rozliczeń Cen wniosku o dofinansowanie, stanowiące pomoc de minimis. Wnioski o tę pomoc będzie można składać w październiku za okres lipiec-wrzesień oraz w styczniu za okres październik-grudzień.
W komunikacie prasowym po konferencji podkreślono, że wskazana wyżej interpretacja dotyczy również innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, bez względu na ich formę prawną oraz źródła finansowania. Zalicza się tu w szczególności osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz firmy rodzinne zajmujące się rzemiosłem lub inną działalnością, a także spółki lub stowarzyszenia prowadzące regularną działalność gospodarczą. Mogą to być również podmioty nienastawione na zysk. Przykłady takich podmiotów: fundacje, stowarzyszenia, niepubliczne szkoły, kościoły (parafie) i związki wyznaniowe.

oprac. bcz na podst ME
Fot. ME
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 19:50