StoryEditor

Podwyżki płac dla lekarzy weterynarii jednak będą, ale…

20 milionów złotych przyznał Sejm na podwyżki dla Inspekcji Weterynaryjnej. Ale związki zawodowe przypominają, że minister Ardanowski obiecał kwotę dwukrotnie większą. Na środę Inspekcja Weterynaryjna zapowiada kolejne blokady dróg.
17.06.2019., 09:06h
Posiedzenie komisji finansów publicznych zostało zwołane dość niespodziewanie w piątek na godzinę 12.30. Do rozpatrzenia posłowie mieli tylko jeden wniosek ministra finansów, który na wniosek ministra rolnictwa, poprosił o przesunięcie kwoty 20 mln zł z rezerwy celowej nr. 12.  – Powyższe środki zostaną wydane na sfinansowanie wynagrodzeń dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej  – tłumaczyła w imieniu wnioskodawców Elżbieta Milewska z ministerstwa finansów. – Te środki zostaną przeznaczone na wzrost wynagrodzeń dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej wraz z pochodnymi co samo w sobie jest istotne i jest początkiem  zmian finansowych w tej bardzo ważnej państwowej służbie – dodał wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. 

Wniosek uzasadnił również zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, który przypomniało masowym odchodzeniu lekarzy weterynarii z pracy. – Od 2011 roku obserwujemy masowe odchodzenie z pracy pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. W 2011 r. zatrudnionych było 2367 osób, a 2018 roku 2031 osób, czyli ponad 330 osób zrezygnowało z pracy w związku z tym, że wynagrodzenia, które otrzymywali były zbyt niskie w stosunku do pracy jaką wykonywali i nadmiaru obowiązków – powiedział Paweł Niemczuk.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii zwrócił uwagę na rosnącą produkcję mięsa w Polsce co spowodowało rosnące zapotrzebowanie na usługi lekarzy weterynarii zatrudnionych w Inspekcji Weterynaryjnej. – Przy takiej tendencji jaka jest obecnie, czyli zmniejszenia liczby pracowników może zostać zaburzona gospodarka krajowa jeżeli chodzi o produkcję żywności i bezpieczeństwo żywności – dodał P. Niemczuk, który wyraził nadzieję, ze realizacja wniosku o podwyżki zahamuje odchodzenie pracowników z pracy w IW i zachęcenie nowych pracowników do podjęcia pracy.   

Wniosek ministerstwa finansów został bardzo szybko przegłosowany, ale związki zawodowe Inspekcji Weterynaryjnej zwróciły uwagę, że obietnica ministra Ardanowskiego dotyczyła kwoty… dwukrotnie większej. – Co wobec tego stało się z połową obiecanej 9 stycznia kwoty? Podwyżki dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej miały być w kilku transzach, a kwota potrzebna to 160 milionów złotych – napisał na mediach społecznościowych Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.  

W ostatni piątek pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zablokowali przejścia dla pieszych w 5 województwach domagając się zrealizowania obietnicy ministra Ardanowskiego przekazania kwoty 40 mln zł na podwyżki w pierwszym kwartale tego roku. Kolejne blokady dróg są przewidziane na najbliższą środę.   wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 00:09