Na rynku certyfikowanej żywności ekologicznej mamy prawdziwy boom! Jak donosi Rzeczpospolita, pomimo pandemii w ciągu ostatnich 12 miesięcy Polacy wydali na produkty bio aż 709 mln złotych. W rzeczywistości ta kwota jest jeszcze wyższa, ponieważ podana wartość nie obejmuje świeżych owoców i warzyw sprzedawanych na wagę oraz całego handlu tego typu produktami w sieci.
Sprzedaż wzrosła o 20%
- Wartość sprzedaży produktów ekologicznych rośnie o 20% rok do roku, czyli 3,5 razy szybciej niż sprzedaż całego koszyka spożywczego - podaje Rp, powołując się na badania firmy Nielsen. A jak w Polsce rozwija się produkcja żywności bio?
Piotr Wojciechowski, Bureau Veritas Polska
– Ostatnie lata w zakresie produkcji ekologicznej to widoczny spadek ekologicznych producentów rolnych, przy jednoczesnym wzroście liczby podmiotów, prowadzących działalność w przetwórstwie i wśród wprowadzających produkty na rynek. Firmy, szukając surowca, coraz częściej sięgają po produkty spoza kraju, aby zaspokoić potrzeby produkcyjne. Prawa podaży i popytu działają również w segmencie produkcji ekologicznej. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się owoce i warzywa, jaja, mięso, wędliny, produkty zbożowe, mleko, przetwory mleczne. Niestety, krajowa produkcja nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb klientów, którzy coraz częściej wybierają produkty eko z półek sklepowych lub bezpośrednio od producentów. Pomimo różnych form wsparcia, producenci rolni borykają się z wieloma problemami, począwszy od zmiennych warunków pogodowych, poprzez opłacalność produkcji, do dość częstych kontroli urzędowych. Nie można zapomnieć również o planach Europejskiego Zielonego Ładu, który w zakresie produkcji ekologicznej może wiele zmienić - uważa Piotr Wojciechowski, Bureau Veritas Polska.
Justyna Wasilewko, Centrum Jakości AgroEko
Więcej na temat rynku żywności ekologicznej przeczytasz w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska”.