StoryEditor

Polscy rolnicy będą protestować w Brukseli

W najbliższy poniedziałek 7 września 2015 r. w Brukseli przed gmachem, w którym odbywać się będzie posiedzenie ministrów rolnictwa UE, rolnicze organizacje: Copa i Cogeca przeprowadzą masową demonstrację, w której udział wezmą także polscy rolnicy. Będzie to apel do unijnej rady ministrów o podjęcie działań na rzecz poprawy sytuacji rynkowej europejskich rolników. 
04.09.2015., 13:09h

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, w brukselskim proteście weźmie udział ponad 100 osób z Polski, wśród których znajdzie się liczna 50-osobowa reprezentacja Wielkopolski. Rolnicy do Brukseli wyruszą autokarem w niedzielę 6 września wieczorem spod siedziby poznańskiego biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 

Sytuacja ekonomiczna europejskich i polskich rolników jest krytyczna na rynku mleka, wieprzowiny, wołowiny oraz warzyw i owoców. Rolnicy oczekują podjęcia przez Komisję Europejską, ministrów i europosłów podjęcia konkretnych kroków.

Przewodniczący Copa Albert Jan Maat stwierdził, iż z zadowoleniem przyjął zapowiedź Komisji Europejskiej, że wprowadzi środki w najbliższych tygodniach, żeby wesprzeć producentów owoców i warzyw oraz mleka w związku z rosyjskim kryzysem. Jednak to nie wystarczy. Jego zdaniem w przypadku kryzysu na rynku wieprzowiny konieczna jest skuteczna strategia eksportowa, natomiast dla złagodzenia kryzysu na rynku mleka należałoby uruchomić dopłaty bezpośrednie dla rolników wcześniej niż 1 grudnia oraz podwyższyć cenę interwencyjną, która obecnie nijak się ma do kosztów produkcji. Ponadto uważa on, że środki pochodzące z kar za przekroczenie kwot mlecznych powinny wrócić do sektora w formie pomocy dla tych producentów mleka, którym grozi utrata płynności finansowej.
 
Podkreślić należy, iż na problem niskiej opłacalności produkcji żywca wieprzowego i mleka od dawna zwracają uwagę także wielkopolscy rolnicy. W przyjętych przez Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej stanowiskach zwrócono uwagę na jeszcze jeden aspekt kryzysu – suszę rolniczą, która stwarza realne zagrożenie dla zbilansowania potrzeb żywieniowych zwierząt, szczególnie pasz objętościowych dla bydła. Ponadto, producenci żywca wieprzowego nadal odczuwają negatywne skutki wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń. Natomiast o problemach producentów i przetwórców mleka Wielkopolska Izba Rolnicza informowała premier Ewę Kopacz, wnioskując jednocześnie o pilne przygotowanie oferty pomocy.
 
Demonstracja w Brukseli stanowić ma formę nacisku na ministrów rolnictwa, by przyjęli oni skuteczne rozwiązania dla złagodzenia skutków długotrwałego kryzysu na rynku mleka, mięsa, owoców i warzyw.

oprac. bcz na podstawie WIR

Fot. Beba

Na zdjęciu: Protest rolników pod siedzibą resortu rolnictwa w Warszawie w lutym 2015 roku.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 00:33