StoryEditor

Polska Grupa Spożywcza. Ministerstwo poluje na przejęcia

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zdradza planów dotyczących uruchomienia sieci handlowej kontrolowanej przez państwo. W komentarzu przesłanym redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl podkreśla natomiast, że przygląda się różnym, działającym na polskim rynku podmiotom, które mogłyby zostać przejęte i wejść w skład Polskiej Grupy Spożywczej, zwanej niekiedy Narodowym Holdingiem Spożywczym.
29.05.2020., 23:05h
- Celem jest stworzenie silnego państwowego podmiotu: polskiej grupy spożywczej. Chodzi o to, by z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty - tłumaczy resort kierowany przez wicepremiera Jacka Sasina. Zaznacza przy tym, że to w MAP trwają aktualnie prace nad połączeniem "aktywów rolno-spożywczych, jakie znajdują się w nadzorze państwa".

Przypomnijmy, że w czwartek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w rozmowie z Money.pl zasugerował, że w skład Polskiej Grupy Spożywczej mogłyby wejść nie tylko podmioty zajmujące się rolnictwem czy przetwórstwem żywności, ale nawet... sieć handlowa. Ta musiałaby jednak zostać przez państwo przejęta od jednego z prywatnych właścicieli; ewentualnie musiałaby powstawać organicznie - od zera.


Komentarz przedstawiciela rządu wywołał spore zamieszanie w branży handlowej. Gdyby bowiem doszło do utworzenia nowego, państwowego detalisty, byłaby to już kolejna tego rodzaju próba podjęta w ostatnich latach, po stworzonej przez Lasy Państwowej sieci sklepów z dziczyzną Dobre z Lasu (choć słowo "sieć" to w tym przypadku nadużycie, bo po szumnych zapowiedziach stanęło tylko na jednym sklepie, jednym e-sklepie i jednym punkcie bistro).

Wiadomoscihandlowe.pl zapytały Ministerstwo Aktywów Państwowych o to, kiedy spodziewana jest decyzja w sprawie pójścia w kierunku poszerzenia koncepcji Polskiej Grupy Spożywczej o sieć handlową, lub odrzucenia takiego pomysłu, jednak odpowiedzi nie uzyskały. Biuro prasowe MAP nie odniosło się także do pytania o szanse na repolonizację sektora handlu spożywczego, przy udziale państwa - na modłę tego, co w ostatnich latach wydarzyło się w sektorze bankowym.

Ministerstwo w przesłanym komentarzu potwierdziło po raz kolejny, że Narodowy Holding Spożywczy będzie powstawał w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która już dziś obecna jest na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża.


- Wspólnie z doradcą, firmą KPMG, przygotowujemy konsolidację aktywów rolno-spożywczych w postaci silnego holdingu rolno-spożywczego. Celem jest wejście na te rynki, na których nie jesteśmy obecni - zapowiada MAP, nie zdradzając jednak, jakie inne rodzaje działalności gospodarczej brane są pod uwagę.

Resort Jacka Sasina wskazuje przy tym, że analiza jaka powstała dotyczy 48 spółek.


- W czerwcu wybierzemy te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku chcemy przeprowadzić badania, wyceny i zgody na połączenie - zapowiada MAP. - Wspólnie z doradcą określimy też potencjalne spółki do przejęcia z rynku, na którym dzisiaj często dominują zagraniczne koncerny - dodaje resort.

Liczba, jaka pada w komentarzu (48) to nowość. Do tej pory wiedzieliśmy o 17 branych pod uwagę spółkach z udziałem skarbu państwa, jakie mogły stać się częścią NHS. W styczniu br. portal wiadomoscihandlowe.pl ujawnił, o jakie spółki chodzi. Co prawda Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmówiło wówczas udostępnienia dokumentu zawierającego strategię tworzenia narodowego holdingu, jednak zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstw musiało je wskazać z nazwy. Na przekazanej liście, obok Krajowej Spółki Cukrowej, znalazły się m.in.: Fabryka Cukierków Pszczółka, Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie w Stoisławiu, Elewarr, czy Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy (Bronisze). 

Przypomnijmy, że stworzenie Polskiej Grupy Spożywczej zapowiadane jest przez obóz Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat. Prace odrobinę przyspieszyły na przełomie 2018 i 2019 r. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powołał wtedy zespół odpowiedzialny za opracowanie koncepcji utworzenia PGS. Koncepcja powstała, jej założenia zostały zaakceptowane przez resort i w lipcu 2019 r. Ardanowski zapowiadał powstanie KGS "do końca miesiąca". Tego terminu nie udało się dotrzymać. Potem odbyły się wybory parlamentarne i mieliśmy do czynienia z nowym rozdaniem w rządzie, którego elementem było utworzenie Ministerstwa Aktywów Państwowych. Od tamtej pory to minister aktywów państwowych "sprawuje kontrolę nad ładem korporacyjnym w podmiotach z sektora rolno-spożywczego".

Źródło: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/, fot. MRiRW
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 05:54