Najpopularniejszym produktem eksportowym były produkty z kurcząt, które stanowiły 86% ogółu eksportu drobiu. Ich sprzedaż do krajów poza UE wzrosła o 3,8% w stosunku do tego, co było przed rokiem (do ok. 276 tys. ton). Dużym powodzeniem cieszyło się również mięso i wyroby z indyka – ich eksport wzrósł o 5,8% (do 32 tys. ton), a także z gęsi – sprzedaż zwiększyła się aż o 21% (613 tony).
Mniejszym powodzeniem natomiast cieszyło się w tym roku mięso z kaczek. Ich wywóz spadł o 41% (do 1,2 tys. ton) oraz żywca drobiowego, którego w pierwszym kwartale br. sprzedano o 8% mniej niż w tym samym okresie przed rokiem, stabilizując się na poziomie (3 tys. ton).
Najwyższą sprzedaż omawianych towarów odnotowała Francja, Holandia i Polska. Mniej drobiu natomiast wyjechało z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii – głównie przez zaostrzenie przepisów wywołanych przypadkami ptasiej grypy. Polskie towary drobiowe stanowiły 13% całości eksportu. Warto tutaj dodać, że polski drób zwiększył się o 40% przez rok.
Większość towarów było kierowanych do krajów afrykańskich – przede wszystkim do RPA, Beninu, Hongkongu i Arabii Saudyjskiej. Jednocześnie wzrosły dostawy drobiu na Filipiny, do Wietnamu, China, Ghany i na Ukrainę. ag
StoryEditor
Polska wśród największych eksporterów drobiu
Od stycznia do kwietnia br. Unia Europejska wyeksportowała ponad 322 tys. ton mięsa, podrobów i żywca drobiowego. Jednocześnie nastąpił wzrost wywozu tego towaru o 3,4% w stosunku do wyniku odnotowanego przed rokiem w tym samym czasie. Polskie towary są w pierwszej trójce wśród największych eksporterów.