Z badań Eurostatu wynika, że niemal sześć na dziesięć gospodarstw rolnych w UE – ok. 57 proc. – to działalności prowadzone wyłącznie przez właściciela i członków jego rodziny. Z kolei – 36 proc. gospodarstw to działalności, w których co najmniej 50 proc. całkowitej siły roboczej stanowili członkowie rodziny.
Gospodarstwa rodzinne w 2020 roku: jak wypadły w badaniach?
Zgodnie z raportem Eurostatu, gospodarstwa rodzinne w 2020 r. użytkowały ok. 61 proc. z 157,4 mln ha gruntów rolnych. Warto wspomnieć, że gospodarstwa odpowiadały za około 56 proc. całej produkcji rolnej. Powodem może być fakt, że gospodarstwa rodzinne zatrudniały 78 proc. wszystkich osób pracujących w rolnictwie, a także były właścicielami 55 proc. zwierząt hodowanych w UE.
Gospodarstwa nierodzinne w 2020 roku
Inaczej prezentuje się sytuacja dotycząca gospodarstw nierodzinnych. Choć, na rok 2020, stanowiły zaledwie 7 proc. wszystkich gospodarstw w UE – miały znacznie wyższy udział w powierzchni gruntów wykorzystywanych do produkcji rolnej, tj. ok. 39 proc. W tym przypadku, gospodarstwa nierodzinne odpowiadały za ok. 44 proc. produkcji. Zatrudniały 22 proc. osób pracujących w rolnictwie i posiadały 45 proc. hodowanych w UE zwierząt.
Polska: jak wypadła na tle innych krajów UE
Wśród wszystkich gospodarstw rolnych w krajach UE, gospodarstwa rodzinne stanowiły co najmniej 80 proc. Wyjątek stanowiły: Estonia (65 proc.) oraz Francja (58 proc.).
Na tle wszystkich krajów UE – Polska wraz z Grecją i Rumunią – odznaczyła się najwyższym udziałem gospodarstw rodzinnych, tj. po ok. 99 proc.
Źródło: polskieradio za Eurostat
Oprac. Patrycja Lisowska
Fot: envato.elements
Fot: envato.elements