StoryEditor

Polskie organizacje rolnicze będą mięć swój głos w placówkach za granicą!

Przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zostało zaproponowane, aby organizacje rolnicze miały prawo do zgłaszania ministrowi rolnictwa kandydatów, wytypowanych przez siebie na attaché ds. rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą lub w stałych przedstawicielstwach RP przy organizacjach międzynarodowych za granicą.
13.03.2024., 12:37h

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosław Sachajko z Kukiz’15 złożyli w Sejmie ustawę „o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz niektórych innych ustaw”, której celem jest umożliwienie organizacjom rolniczym zgłaszania ministrowi rolnictwa swoich kandydatów na stanowiska do spraw rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą lub w stałych przedstawicielstwach RP przy organizacjach międzynarodowych za granicą.

Współpraca polskich organizacji rolniczych z Copa-Cogeca

Autorzy projektu ustawy przypominają, że polskie organizacje rolnicze działają już w ramach COPA-COGECA i tam mogą dążyć do wypracowywania jak najkorzystniejszych dla rolników rozwiązań legislacyjnych przede wszystkim w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej. Dlatego współpraca tych podmiotów z polskimi placówkami dyplomatycznymi za granicą lub stałymi przedstawicielstwami RP przy organizacjach międzynarodowych za granicą powinna rozwijać się m.in. celem pozyskiwania informacji w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich państwa, na którego terenie taka placówka, lub stałe przedstawicielstwo się znajduje.

Zobacz także: Powstał Ruch Młodych Farmerów. Rolnicy weszli w nowy etap oddolnego organizowania się

Może to znacznie ułatwić przygotowywanie przez polskie organizacje rolnicze stanowisk dotyczących unijnych projektów regulacji prawnych w obszarze rolnictwa i obszarów wiejskich. Szczególnie pomocni w tej kwestii mogą być radcy rolni, do których zadań należy m.in.:

  • monitorowanie sytuacji w rolnictwie i obszarach wiejskich danego państwa,
  • zmian w przepisach prawnych mających wpływ na relacje Polski z danym państwem,
  • identyfikowanie obszarów współpracy naukowej, naukowo-technicznej i doradczej, związanej z problematyką rolnictwa i obszarów wiejskich.

Dlatego w projekcie ustawy proponuje się, aby:

  • związki zawodowe rolników indywidualnych,
  • społeczno-zawodowe organizacje rolników,
  • Krajowa Rada Izb Rolniczych

mogły zgłaszać kandydatów na stanowiska do spraw rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą lub w stałych przedstawicielstwach RP przy organizacjach międzynarodowych za granicą.

Jakie wymagania muszą spełnić kandydaci? 

Kandydaci na te stanowiska będą musieli spełnić wymagania wskazane w ogłoszeniu o naborze na dane stanowisko. W przypadku wyboru przez ministra rolnictwa kandydata na dane stanowisko, spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje rolnicze, Szef Służby Zagranicznej będzie powoływał takiego kandydata na stanowisko do spraw rolnych we wskazanej placówce dyplomatycznej.

 

wk

Fot: Canva

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 03:57