Z informacji przedstawionej w Sejmie przez MRiRW wynika, że system płatności bezpośrednich na lata 2023–2027 projektowany jest w taki sposób, aby w szczególności wspierać aktywne małe i średnie gospodarstwa rolne, które mają realne szanse na rozwój w warunkach globalizacji rynków i zmian w oczekiwaniach konsumentów. Dlatego w projekcie „Planu strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027” przewidziano różnorodne instrumenty wsparcia przeznaczone dla rodzinnych gospodarstw rolnych.
Z analiz resortu rolnictwa wynika, że takie gospodarstwa mają duże potrzeby związane z zapewnieniem odpowiednich dochodów, a także potrzebę budowania odporności i konkurencyjności.
- Wychodząc naprzeciw także postulatom rolników, w projekcie planu zaproponowano szereg mechanizmów wsparcia umożliwiających realizację powyższych potrzeb. Wsparcie inwestycyjne będzie realizowane w ramach interwencji pod nazwą „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” – poinformował posłów wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.
W co inwestować?
W ramach tego działania przewiduje się, że celem interwencji będzie zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjność gospodarstw poprzez:
- racjonalizację technologii produkcji,
- wprowadzenie nowoczesnych, w tym cyfrowych, technologii lub innowacji,
- zmianę profilu produkcji,
- poprawę jakości produkcji,
- zwiększenie wartości dodanej produktu,
- budowę lub modernizację budynków lub budowli służących do produkcji zwierzęcej z wykorzystaniem nowych technologii
- realizację operacji w gospodarstwach prowadzących produkcję ekologiczną.
Inwestycje będą musiały doprowadzić do wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwie zaznaczył przedstawiciel MRiRW.
Premie dla małych
Ponadto w projekcie planu strategicznego dla WPR przewidziano realizację interwencji „Premia na rozwój małych gospodarstw”. Celem działania jest zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw, w szczególności poprzez:
- powiązanie produkcji ze sprzedażą,
- upowszechnianie krótkich łańcuchów,
- zmianę profilu produkcji,
- poprawę jakości produkcji.
- Dodatkowo planuje się, że premia powinna być wydatkowana zgodnie z założeniami biznesplanu, w wyniku którego powinien nastąpić wzrost orientacji rynkowej gospodarstwa wyrażony w szczególności w osiągnięciu określonego wzrostu wartości sprzedaży produktów z gospodarstwa – dodał wiceminister R. Bartosik.
wk