StoryEditor

Pomoc klęskowa dla rolników: "W WUW w Poznaniu nie ma zalegających protokołów"

Niedługo przed zakończeniem naboru na pomoc klęskową rolnicy z woj. wielkopolskiego zgłaszali nam problemy z otrzymaniem podpisanych protokołów, z których wynikały znaczące szkody w uprawach. Obawiali się, że nie zdążą otrzymać dokumentów i nie zawnioskują o pomoc.

21.11.2024., 14:34h

Do 15 listopada można było złożyć wnioski na pomoc klęskową, którą spowodowały niekorzystne zjawiska pogodowe do 10 września (oraz na pomoc w spłacie 3 i 4 raty podatku rolnego) i na pomoc po powodzi również do 15 listopada. Te same protokoły po powodzi podpisane przez Wojewodów powinny trafić do załącznika wniosku o pomoc w spłacie 3 i 4 raty podatku rolnego. 

- O pomoc w spłacie podatku rolnego za 3. i 4. kwartał 2024 r. wciąż mogą się starać rolnicy, w których gospodarstwach powstały oszacowane przez komisję szkody w uprawach rolnych spowodowane przez wrześniową powódź, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej. Ten nabór prowadzony jest przez PUE ARiMR i potrwa do 29 listopada 2024 r. Na razie zarejestrowano ponad 200 wniosków - podaje ARiMR. 

Zobacz też: Protokoły klęskowe znów utknęły u wojewody. Rolnicy zostaną bez pomocy?

W związku z tym zapytaliśmy o to, czy rolnicy otrzymają na czas protokoły Ministerstwo Rolnictwa i Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Poniżej publikujemy odpowiedzi.

WUW w Poznaniu - "nie ma zalegających protokołów"

Odpowiedź od WUW w Poznaniu wpłynęła do naszej Redakcji 19 listopada br., a więc 4 dni po zakończeniu naboru wniosków na pomoc klęskową. 

- Zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Wielkopolskiego nr 263/15 z dnia 30 kwietnia 2015 r. (z późniejszymi zmianami) powołana została Komisja do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele ośrodka doradztwa rolniczego, przedstawiciela izby rolniczej oraz w zdecydowanej większości jednostek samorządu terytorialnego - gmin. W związku z ogłoszonymi naborami przez resort rolnictwa dla producentów rolnych poszkodowanych przez przymrozki wiosenne w kwietniu oraz gradu w maju; następnie grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan do 10 września 2024 r.; oraz powodzi we wrześniu 2024 r. Komisja dokonała oszacowania zakresu i wysokości szkód zgodnie z Wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - wymienia Nina Swarcewicz, Zastępca Rzecznika Prasowego Wojewody Wielkopolskiej. Zaznacza również, że Wojewoda Wielkopolski na bieżąco dokonuje weryfikacji formalno-prawnej oraz dokonuje potwierdzenia szkód w przypadku strat powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej. Ponadto podkreśla, że do WUW w Poznaniu nadal docierają protokoły dotyczące zjawisk objętych pomocą, w zdecydowanej większości wynikające z potrzeby dokonania korekt (głównie dotyczących powierzchni). 

- W WUW brak jest zalegających protokołów. Należy również zauważyć, że zjawiska objęte pomocą i czas ich wystąpienia, a tym samym procedura ich oszacowania mocno nakłada się na okres trwania naboru, co powoduje obecny niepokój wśród rolników. Wszystkie protokoły wymagające potwierdzenia przez Wojewodę Wielkopolskiego zostaną dokonane w terminie umożliwiającym producentom rolnym złożenia wniosku do ARIMR - podaje Nina Swarcewicz. 

Resort rolnictwa o pomocy klęskowej

Z podobnym zapytaniem dotyczącym zalegających w Urzędach Wojewódzkich wystapiliśmy do rzecznika resortu rolnictwa. W odpowiedzi Wydział Prasowy, Departament Komunikacji i Promocji poinformował, że już w sierpniu Czesław Siekierski zwrócił się do wszystkich wojewodów z prośbą o sporządzanie adnotacji potwierdzającej wystąpienie szkód na wszystkich protokołach, zgodnie z którymi szkody w danym gospodarstwie rolnym wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.

- Tym samym pismem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się z prośbą o przesłanie danych w związku z analizami dotyczącymi uruchomienia pomocy dla producentów rolnych najbardziej poszkodowanych w wyniku tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (przymrozków wiosennych, gradu, huraganu i deszczu nawalnego. Natomiast pismem z 16 października 2024 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował wszystkich wojewodów, że  11 października 2024 r. opublikowane zostało rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie którego o pomoc może ubiegać się producent rolny, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem do dnia 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały oszacowane przez komisję, i które wynoszą powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej. Jednocześnie ponownie poprosił o potwierdzanie wystąpienie szkód na wszystkich protokołach, w których szkody w uprawach wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej - wyjaśnia resort rolnictwa. 

Również w tej sprawie odbyła się konferencja prasowa w resorcie rolnictwa. Z pewnością przyspieszyło to nieco wydawanie protokołów, ponieważ od rolników z poszkodowanych gmin mamy sygnały, że większość podpisanych protokołów dotarła na czas.

Jeżeli w niektórych przypadkach było inaczej i rolnicy chcieliby podzielić się swoją opinią na ten temat, prosimy o kontakt w odpowiedzi na tą informację.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 19:43