StoryEditor

Pomysłowy wózek elektryczny

Celem każdego pomysłu jest oszczędność czasu i własnej pracy w gospodarstwie – podkreśla Albin Sip z miejscowości Siedlemin k. Jarocina.
26.03.2017., 17:03h

Przed laty wraz synami Sławomirem i Leszkiem wykonał wóz załadowczy z napędem elektrycznym, aby ułatwić pobieranie ziarna paszowego przez śrutownik. – Nasz wózek w ciągu kwadransa załaduje nawet 2 tony ziarna – mówi Sip. Później podjeżdżam do śrutownika, wsuwam jego wąż do rury znajdującej się na spodzie wózka i po otwarciu zasuwy ziarno zasysane jest samoczynnie.

Podbieracz ziarna z czerpakami spoczywa na ramie, którą zależnie od potrzeb można unosić lub opuszczać za pomocą korby. Taka możliwość przydaje się na nierównym podłożu. Wózek napędzany jest za pomocą trzech niewielkich silników elektrycznych (po ok. 1,5  kW), zasilanych prądem trójfazowym. Jeden silnik napędza przenośnik podbierający ziarno, korzystając z dwóch przekładni pasowych. Drugi, pod pojazdem, służy do jazdy przód/tył, a trzeci do skręcania w lewo/prawo.

W dolnej części przenośnika jest koło zębate o dużej średnicy. Z tego względu czerpaki przemieszczają się w miarę spokojnie, co ułatwia napełnianie ich ziarnem. Na górnym, małym kole czerpaki szybko zmieniają kąt, co sprawia, że materiał jest energicznie wyrzucany do zbiornika. Napęd przenośnika włącza się i zatrzymuje przełącznikiem.

Z tyłu maszyny jest tylny most od dużego Fiata, który służy do napędu wózka. Napęd przód/tył odbywa się przez zmianę kierunku obrotów silnika. Wykonuje się to przyciskami elektrycznymi, jak we wciągarkach. Jazda odbywa się tylko wtedy, gdy naciskany jest przycisk. Zwolnienie palca zatrzymuje maszynę. Dwa solidne stopnie nad napędem jazdy służą do obserwacji napełnienia zbiornika ziarnem. Do skręcania kół wykorzystywany jest silnik od dojarki, a za nim przekładnia ślimakowa. Dalej jest wałek do układu kierowniczego ze starego samochodu.
Przy obu przednich kołach kierujących rolnik umieścił wyłączniki krańcowe od wewnętrznej strony. Po naciśnięciu lewego lub prawego wyłącznika skręt zostaje zatrzymany.

oprac. jj

Fot. Józefowicz

Uwaga - nowy konkurs wynalazków

Agropatent - Wynalazki rolników
Pula nagród w nowym konkursie wynosi 40 tys. zł. Obejmuje on dwie kategorie: podzespoły i maszyny. Nagrodą specjalną będzie wprowadzenie wynalazku do produkcji seryjnej przez firmę Waryński, pod warunkiem spełnienia przez wynalazek i wynalazcę określonych w regulaminie zasad.
Prześlij swój pomysł, wchodząc od razu na stronę: www.topagrar.pl/agropatent i tam zarejestruj swój wynalazek.



Więcej informacji znajdą Państwo w najnowszym wydaniu "top agrar Polska" 4/2017 na str. 168-171.

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 07:00