VIII już edycja operacji Silver Axe trwała w okresie 23.01-28.04. br. wspierana była przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE).
Organy ścigania 32 państw – 2040 ton nielegalnych środków
W akcję zaangażowane były także urzędy do spraw ochrony roślin, a także organy celne i organy ścigania z aż 32 państw. W tym wszystkich 27 państw należących do Unii Europejskiej.
W wyniku działań wszystkich zaangażowanych zatrzymano aż 2040 ton nielegalnych środków ochrony roślin oraz aresztowano 21 osób podejrzanych o wprowadzenie do obrotu nielegalnych, oraz podrobionych środków. Skonfiskowano także sprzęt, który służy do produkcji podrobionych środków.
Intensywne kontrole na przejściach granicznych
- W ramach operacji Silver Axe VIII inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzili intensywne kontrole na przejściach granicznych, na targowiskach, w miejscach produkcji i magazynowania środków ochrony roślin, w punktach obrotu środkami ochrony roślin, a także w gospodarstwach rolnych i ogrodniczych. Najwięcej nielegalnych środków ochrony roślin ujawniono podczas kontroli na przejściach granicznych, a także w indywidualnych gospodarstwach – czytamy na stronie PIORiN.
Zobacz także: Przemyt pestycydów. Co grozi rolnikowi, który użył nielegalnych środków ochrony roślin?
Zobacz także: Przemyt pestycydów. Co grozi rolnikowi, który użył nielegalnych środków ochrony roślin?