StoryEditor

Porozumienie KOWR i NCBR – innowacje dla rolnictwa

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczynają współpracę w zakresie wpierania działań innowacyjnych i rozwojowych w rolnictwie i na obszarach wiejskich. 
04.10.2018., 12:10h
W planach instytucje mają doskonalenie zarządzania, realizację programów regionalnych i krajowych oraz wspólnych inicjatyw oddziałujących na wzrost innowacyjności sektora. Szef KOWR Piotr Serafin oraz dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski w obecności J.K. Ardanowskiego i doradcy ministra nauki Marcina Sekścińskiego podpisali w tej sprawie porozumienie. 

  KOWR jest najważniejszą instytucją dla rozwoju rolnictwa, musi wykorzystać swój potencjał i szanse. Instytucja powstała po to, by wspierać rolnictwo w przekształceniach. KOWR ma szukać nowych pomysłów na rolnictwo, organizowanie i integrowanie rynków, na rozwój eksportu żywności, tworzyć nowe produkty  – podkreślił minister Ardanowski.

KOWR i NCBR mają zamiar promować idee innowacyjności, transferu nowoczesnych technologii do gospodarki i podnosić świadomość kadry badawczo-rozwojowej na temat ochrony własności intelektualnej dla komercjalizacji nowoczesnych rozwiązań w branży rolno-spożywczej.

Działania KOWR i NCBR


  • wymiana wiedzy i informacji w zakresie projektów badawczo-rozwojowych finansowanych w obszarze rolno-spożywczym;
  • promowanie istotnych kierunków krajowej i regionalnej polityki badawczej, szczególnie w obszarach wpisujących się w Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (SOR) oraz w strategie sektorowe dla branży rolno-spożywczej;
  • współpraca przy określaniu programów badań naukowych i prac rozwojowych, uznanych za priorytetowe dla rozwoju rolnictwa;
  • współpraca w zakresie wypracowania modelu realizacji wspólnych inicjatyw obejmujących finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze rolno-spożywczym;
  • wspieranie i koordynacja wszelkich działań zmierzających do ułatwienia możliwości transferu wyników badań naukowych i prac rozwojowych do gospodarki w branży rolno-spożywczej.

Kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed polskim rolnictwem są zapewnienie wzrostu produktywności przy niższych nakładach, a tym samym zwiększenie jego konkurencyjności poprzez poprawę dochodowości gospodarstw rolnych, integrację i skracanie łańcucha żywnościowego oraz bardziej sprawiedliwy podział wartości w tym łańcuchu.

– Badania i rozwój są podstawą w każdej dziedzinie gospodarki, również w rolnictwie. Na tym zasadza się „Plan dla Wsi”, który przygotowałem dla premiera Morawieckiego i dla naszego rządu, a także „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju” Premiera. Wykorzystujmy tę szansę – mówił Jan Krzysztof Ardanowski. 

Prof. Chorowski mówił natomiast o zróżnicowaniu powierzchniowym polskiego rolnictwa. W jego opinii to dobre pole do testowania technologicznych rozwiązań i szansa do ich wdrażania. Zaznaczył, że oferta nowych technologii musi być dostosowana do wielkości i różnorodności gospodarstw rolnych.

Platforma Żywnościowa SELLFOOD


Piotr Serafin, dyrektor generalny KOWR zapowiedział, że niebawem zostanie nawiązana kolejna współpraca. Będzie dotyczyła Platformy Żywnościowej SELLFOOD - elektronicznej platformy handlowej, która umożliwi polskim małym i średnim przedsiębiorstwom oferowanie produktów rolno-spożywczych na światowych rynkach.

– Rolnictwo to bardzo ważny obszar funkcjonowania polskiego państwa. Cieszymy się, że przed nami szansa, aby to rolnictwo rozwijało się w sposób innowacyjny. Trzeba wykorzystywać potencjał tkwiący w naszych rolnikach, naszych przedsiębiorcach – powiedział Marcin Sekściński, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego.


dkol/ gov.pl/rolnictwo/ kowr.gov.pl

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 09:59