StoryEditor

Poważne zarzuty wobec 23 hodowców i weterynarzy z Piotrkowa Trybunalskiego

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim zatrzymała hodowców świń i lekarzy weterynarii, stawiając im poważne zarzuty. O co zostali oskarżeni i jaka kara im grozi?
09.12.2021., 15:12h

We wtorkowy poranek w powiecie piotrkowskim w woj. łódzkim doszło do dramatycznych wydarzeń. Policja na polecenie prokuratury z samego rana zatrzymała hodowców trzody chlewnej i lekarzy weterynarii. Janusz Terka, hodowca świń, szef powiatowej izby rolniczej i przewodniczący rolniczej solidarności powiatu piotrkowskiego, zaznacza, że część z nich została dosłownie wyciągnięta z łóżek za nogi. Przedstawiono im zarzuty nakłaniania lekarzy weterynarii do popełnienia przestępstw. Według Terki oskarżenia prokuratury są absurdalne.

- To się w głowie nie mieści! Poza brutalnymi zatrzymaniami były też szczegółowe przeszukania domów w celu znalezienia gotówki i dokumentacji. A przecież to kompletnie nie było potrzebne. Rolnicy nie stawiali oporu, nie trzeba było robić takiej szopki, nie trzeba było zakuwać rolników w kajdanki i wyprowadzać na oczach całej wsi do radiowozu. Oni są traktowani jak przestępcy, jak kryminaliści, a przecież nic nie zrobili  – wyjaśnia Terka.


Za co zostali zatrzymani?

Zatrzymania miały związek z dwoma śledztwami w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędowych lekarzy weterynarii w okresie od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. w kilku miejscowościach województwa łódzkiego. Zdaniem prokuratora brali oni łapówki od rolników podpisując świadectwa zdrowia świń, które nie były wcześniej badane.

- Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia zarzutów, wobec wszystkich zatrzymanych osób, w tym trzem urzędowym lekarzom weterynarii o poświadczanie nieprawdy w świadectwach zdrowia trzody chlewnej, a pozostałym osobom prowadzącym gospodarstwa hodowlane oraz lekarzowi weterynarii zarzuty związane z nakłanianiem urzędowych lekarzy weterynarii do wystawiania poświadczających nieprawdę świadectw zdrowia dla trzody chlewnej oraz posługiwania się tymi dokumentami – wyjaśnia Magdalena Czołnowska-Musioł, rzecznik prasowy i Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Janusz Terka zaprzecza i uważa, że rolnicy nie mają wpływu na to, w jaki sposób są wystawiane zaświadczenia. W obronie hodowców Terka i rolnicza solidarność organizują protest w najbliższą środę 15.12.2021 pod Prokuraturą Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych nieizolacyjne środki zapobiegawcze. Lekarze zostali dodatkowo zawieszeni w służbie. Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawiania wolności, a w szczególnych przypadkach nawet 15 lat. 

Ze względu na rozwojowy charakter śledztwa, prokuratura nie chciała udzielić bardziej szczegółowych informacji.

Kamila Szałaj, fot. facebook

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:03