StoryEditor

Powierzchnia upraw ekologicznych w UE większa o połowę. Polska na szarym końcu

Powierzchnia upraw ekologicznych w UE w latach 2012-2020 wzrosła o ponad 54%. Komisarz rolny Janusz Wojciechowski widzi ogromny potencjał w ekologii, dlatego ma zamiar przeznaczyć więcej pieniędzy na badania w tym sektorze.
29.07.2022., 13:07h

14,7 mln ha upraw eko

Jak pokazują najnowsze dane Eurostatu, w 2020 roku rolnictwo ekologiczne zajmowało około 14,7 mln hektarów gruntów rolnych w UE, co stanowi 9,1% wszystkich użytków rolnych. To ogromny skok, biorąc pod uwagę rok 2012, w którym to takich ziem było 9,5 mln hektarów (5,9%).

Austria trzęsie ekologią

Austria, niezmiennie, jest liderem w produkcji eko. Udział gruntów ekologicznych w tym kraju w 2020 roku stanowił 25%. Na podium znalazły się także Estonia (22%) i Szwecja (22%).

Powyżej 10-proc. udziału odnotowały Włochy (blisko 16%), Czechy (15,3%), Łotwa (14,7%), Finlandia (blisko 14%), Słowacja (11,6%), Dania (11,4%), Słowenia (10,2%) i Grecja (10,1%).

Polska w rankingu zajmuje 5. miejsce od końca. Za nami w zestawieniu znajdują się jedynie Rumunia, Bułgaria, Irlandia oraz Malta. Co więcej na przestrzeni lat 2012-2020 powierzchnia ekologicznych upraw wzrastała w każdym kraju członkowskim UE, poza Polską. Dane GUS wskazują, że w naszym kraju stanowi ona 509 291 ha – 3,5% wszystkich użytków rolnych.

Komisarz Wojciechowski chce inwestować w ekologię

Komisarz rolny UE Janusz Wojciechowski planuje jeszcze bardziej rozbudować i poszerzyć wsparcie dla rolnictwa ekologicznego.

– UE robi już wiele dla rolnictwa ekologicznego, ale chcemy zwiększyć wsparcie – powiedział Wojciechowski na otwarciu targów Biofach w Norymberdze. Jak podkreślił, szczególnie więcej pieniędzy powinno trafić na badania w sektorze ekologicznym, po to, aby zwiększyć jego produktywność i zrównoważony rozwój.

Federalny Minister Rolnictwa Cem Özdemir ogłosił, że rolnictwo ekologiczne jest wiodącą zasadą rolnictwa i obiecał więcej badań ekologicznych.

25% eko – do zrobienia!

Komisarz Wojciechowski uważa, że deklarowany cel wykorzystania co najmniej 25 proc. gruntów rolnych w UE na cele ekologiczne do 2030 roku jest możliwy do osiągnięcia. Nadal jest jednak wiele do zrobienia, ale jesteśmy na dobrej drodze. Janusz Wojciechowski przyznał, że rolnictwo ekologiczne jest ważne pod wieloma względami. 

– Rolnictwo ekologiczne ma pozytywny wpływ na środowisko, klimat, bioróżnorodność, a także na społeczeństwo. Należy je dalej promować. Szczególnie w obecnej sytuacji z mnóstwem kryzysów i wojną w Ukrainie, zalety rolnictwa ekologicznego są szczególnie wyraźne – podkreślił komisarz rolny UE. Jego zdaniem, rolnictwo eko wnosi duży wkład w rozwiązanie wielu aktualnych problemów.

– Rolnictwo ekologiczne pomaga zmniejszyć zależność od importu. Dotyczy to na przykład nawozów mineralnych, których cena bardzo wzrosła – dodał Wojciechowski.

Źródło: Eurostat, AgE
Fot. Envanto Elements
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:56