PIBŻ ma rozpocząć działalność od 1 stycznia 2017 roku, nie będzie jednak tworzona od zera, lecz na bazie istniejących już inspekcji, które zostaną połączone w jedną instytucję. W ten sposób powstanie nowa superinspekcja, złożona z Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. PIBŻ mają także częściowo przejąć kompetencje Państwowej Inspekcji Sanitarnej (nadzorowanej przez Ministerstwo Zdrowia) oraz Inspekcji Handlowej, funkcjonującej w ramach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności będzie miała swoje struktury na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym.
Jak tłumaczy resort rolnictwa, powołanie superinspekcji wynika z potrzeby skonsolidowania działań wszystkich instytucji zaangażowanych w nadzór nad łańcuchem żywnościowym. W ten sposób wszystkie procesy kontrolne i monitorujące żywność będą prowadzone przez jeden organ "od pola do stołu".
Zdaniem MRiRW, z punktu widzenia obowiązków nałożonych na organy państwa, skonsolidowanie inspekcji zapewni lepszą organizację pracy, optymalne wykorzystanie bazy laboratoryjnej, specjalistycznego sprzętu dotychczasowych inspekcji, a także ich zasobów kadrowych i majątkowych. Na skutek połączenia inspekcji zostaną także wyeliminowane przypadki dotyczące dublowania się lub nakładania kompetencji w niektórych obszarach objętych nadzorem, a jednocześnie nastąpi zintegrowanie procesów, które obecnie są rozczłonkowane i rozproszone w wielu instytucjach.
oprac. bcz na podstawie MRiRW
Fot. Kurek