Patronat nad forami objął Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Celem spotkań było przybliżenie rolnikom nowych zasad, w oparciu o które będą mogli ubiegać się o wsparcie dla swoich gospodarstw.
Jak zaznacza prezes WIR Piotr Walkowski, była to pierwsza tak szeroko zakrojona akcja informacyjna, dotyczącą tej tematyki i innowacyjna w skali kraju, gdyż tylko w Wielkopolsce wszystkie instytucje pracujące na rzecz rolnictwa podjęły się wspólnej organizacji tego typu spotkań.
31 spotkań w Wielkopolsce i 5720 przeszkolonych rolników
Pierwsze spotkanie z cyklu WFR 2023 dobyło się 16 stycznia br. w WODR Sielinko w powiecie nowotomyskim, a ostatnie 1 marca na terenie powiatu pleszewskiego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. Jak podkreślali zgodnie organizatorzy, tegoroczne fora cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony rolników, którzy wypełniali kolejne sale niemal w całości, aktywnie uczestniczyli w spotkaniach i zadawali wiele pytań. W sumie we wszystkich spotkania wzięło udział 5 720 rolników, działaczy samorządu rolniczego i organizacji rolniczych oraz uczniów i studentów kierunków rolniczych.
Uczestnicy spotkania podsumowującego cykl szkoleń "Wielkopolskie Fora Rolnicze - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi"
Nowe dopłaty, normy GAEC i ekoschematy
„Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” były w głównej mierze poświęcone tematowi Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zgodnie z którym rolnicy będą od tego roku składali wnioski o dopłaty bezpośrednie. Krajowy Plan Strategiczny stanowi zasadniczą zmianę w podejściu do płatności obszarowych. W ramach tego dokumentu obowiązuje nowa, wzmocniona warunkowość, jak również tzw. ekoschematy, czyli dobrowolne, roczne zobowiązania rolnika do stosowania praktyk korzystnych dla klimatu, środowiska oraz dobrostanu zwierząt. Informacje przekazywane na spotkaniach będą miały decydujące znaczenie dla sytuacji finansowej rolników w nadchodzących latach.
Przebieg wszystkich spotkań był zbliżony. W pierwszej części spotkania specjaliści z WIR, WODR oraz ARiMR przedstawili prezentacje na temat Krajowego Planu Strategicznego, w tym najważniejsze informacje dotyczące ekoschematów (materiały informacyjne prezentowane podczas spotkań zostały zamieszczone na stronie internetowej www.wir.org.pl w zakładce „Wielkopolskie Fora Rolnicze”).
Z ramienia wielkopolskiego samorządu rolniczego prelegentami byli:
- Grzegorz Wysocki,
- Andrzej Przepióra,
- Barbara Idczak,
- Czesława Klonowska,
- Mirosława Żurek,
- Elżbieta Bryl,
- Paweł Dopierała,
- Kornel Pabiszczak,
- Michał Pawliczuk,
- Maria Schubert,
- Paweł Bydałek,
- Rafał Sobczak.
W każdym spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Zarządu WIR i to Członkowie Zarządu, z Prezesem Piotrem Walkowskim na czele, byli bardzo często moderatorami forum. Przedstawiciele WIR omawiali kontekst zmian Wspólnej Polityki Rolnej – od Planu Mac Sharry’ego, po założenia Europejskiego Zielonego Ładu, czyli obecnej perspektywy, która ukierunkowuje działania rolnika na rzecz praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu, czy też dobrostanu zwierząt. Reprezentant Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przedstawiał temat warunkowości oraz ekoschematów, a o wnioskach i harmonogramie naborów opowiadał przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Trzeba dobrać ekoschemat do specyfiki swojego gospodarstwa
Podczas spotkań Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski zaznaczał, że zmiana warunków przyznawania płatności wymusza na rolnikach wcześniejsze przygotowanie się do składania wniosków. W nowej perspektywie bardziej uważniej trzeba będzie pilnować, aby struktura upraw w gospodarstwie spełniała nowe podwyższone normy. Jeśli rolnicy będą korzystać z usług doradczych, to będzie konieczność wcześniejszej wizyty u doradcy, gdyż wypełniając wnioski w ostatniej chwili można przeoczyć pewne kwestie i nie skorzystać z dopłat w pełni.
Aby ułatwić rolnikom proces dostosowania się do nowych norm, Wielkopolska Izba Rolnicza udostępniła na swojej stronie kalkulator „Wyliczenia - GAEC 7/8 i zróżnicowanie upraw”, który w szybki sposób zweryfikuje czy planowana struktura upraw jest zgodna z wymogami. W drugim kalkulatorze „Wyliczenia płatności dla gospodarstw” można z kolei obliczyć orientacyjną wysokość płatności w swoim gospodarstwie. Oba kalkulatory dostępne są na stronie WIR.
Zmiany, które czekają rolników podyktowane są realizacją celów środowiskowych i klimatycznych, dotyczących łagodzenia zmian klimatu oraz wspierania zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów naturalnych. Rolnicy podczas forów zwracali uwagę na pogarszające się warunki produkcji, niezrozumienie dla znaczenia produkcji rolniczej i zagrożenia związane ze zbyt szybkim tempem wprowadzania zmian. Zadawali także konkretne pytania dotyczące praktycznej realizacji obowiązków, jakie niesie za sobą wypełnianie poszczególnych ekoschematów. Należy mieć nadzieję, że uwagi rolników zostaną wzięte pod uwagę w trakcie prac nad szczegółowymi przepisami wprowadzającymi nowe zasady dopłat.
Wspólny wysiłek w organizację spotkań
Tematykę tegorocznych spotkań pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” zdominowały zmiany w WPR, jednak w spotkaniach uczestniczyli także przedstawiciele pozostałych instytucji i organizacji rolniczych (m.in.: KRUS, WIORiN, KOWR, Inspekcja Weterynaryjna, COBORU, OSCh-R, Wody Polskie, PIP, itp.). Część z nich przygotowało stoiska informacyjne, gdzie uczestnicy spotkań mogli zasięgnąć porad w indywidualnych sprawach. W spotkaniach uczestniczyli także przedstawiciele Banków Spółdzielczych, Banku BNP Paribas oraz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, którzy prezentowali swoją ofertę skierowaną do rolników. Patronat medialny nad cyklem spotkań objęły m. in. redakcje: Top Agrar Polska i Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Szefowie instytucji państwowych i organizacji rolniczych otrzymali pamiątkowe podziękowania za zaangażowanie i współorganizacje cyklu spotkań dla rolników.
Pamiątkowe zdjęcie organizatorów i współorganizatorów cyklu "Wielkopolskie Fora Rolnicze - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi" w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
oprac. bcz
Fot. Czekała