StoryEditor

Prawo: Będzie ustawa o spółdzielniach rolniczych

Minimum 5 gospodarzy będzie mogło założyć spółdzielnie rolniczą – zakłada nowy projekt ustawy przygotowywanej właśnie przez rząd. Takie podmioty będą mogły liczyć na zwolnienia i ulgi podatkowe. Ale będą też obowiązki, takie jak np.: tworzenie specjalnych funduszy. Projekt już niedługo ma trafić do konsultacji społecznych. 
16.05.2016., 15:05h

W ministerstwie rolnictwa opracowano już roboczą wersję ustawy wspierającej spółdzielczość rolniczą, która niedługo będzie przedmiotem konsultacji i dalszych prac – poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Jej celem jest poprawienie efektywność funkcjonowania producentów rolnych. W innych krajach Unii Europejskiej takie instytucje działają z powodzeniem od wielu lat. W Polsce powstanie takich przepisów jest bardzo ważne ze względu na rozdrobienie produkcji. Celem rozwiązań będzie zachęcenie rolników do tworzenia podmiotów, które funkcjonowałyby w oparciu o zasady prawa spółdzielczego.

Po co spółdzielnie?

Dlaczego rolnicy mieliby nagle zacząć zakładać spółdzielnie? Zdaniem rządu przede wszystkim dlatego, że pojawią się zachęty polegające na zwolnieniu niektórych spółdzielni z obowiązków fiskalnych. Takie zwolnienia przewidziano również dla związków spółdzielni, po to, aby spółdzielnie podlegały dalszej konsolidacji.

Głównym celem funkcjonowania takich spółdzielni byłoby prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz gospodarstw swoich członków przez planowanie produkcji rolnej, dostosowywanie skali i jakości tej produkcji do oczekiwań rynku, koncentrowanie podaży swoich członków, a także koncentrowanie popytu na środki produkcji – tłumaczył w Sejmie Jacek Bogucki. 

Szerokie spektrum działania

Spółdzielnie mogłyby prowadzić przetwórstwo, dostarczać, przechowywać, konfekcjonować i standaryzować produkty swoim członkom, handlować produktami uzyskanymi z przetwórstwa oraz świadczyć różne usługi dla swoich członków.

Jednym z podstawowych wymogów uzyskania statusu spółdzielni byłaby minimalna ilość członków określona na poziomie 5 rolników prowadzących działalność w sektorze, w którym specjalizować będzie się dana spółdzielnia. Rolnik mógłby przynależeć tylko do jednej spółdzielni.

Spółdzielnie byłyby zobowiązane do tworzenia funduszy, w tym funduszu wzajemnościowego, który byłby gromadzone przez związki spółdzielni i wykorzystywany  na rozwój i promocję tych podmiotów. Z kolei fundusz rezerw niepodzielnych (do jego utworzenia zostanie zobligowana każda spółdzielnia) zostanie w przypadku likwidacji spółdzielni przekazany na cele ogólno spółdzielcze.

Stracone lata?

Tego typu rozwiązanie, czyli ustawa o spółdzielniach powinno funkcjonować już od lat.

– Niestety, straciliśmy wiele lat. Wprawdzie rolnicy mogli się zrzeszać na zasadach ogólnych, ale takie spółdzielnie podlegały ogólnym przepisom związanym prawem podatkowym i przepisów dotyczących prowadzeniem działalności gospodarczej – mówił wiceminister Bogucki.

Zdaniem wiceministra, to nie zachęcało to tworzenia spółdzielni rolniczych i stawiało polskich rolników w trudniejszej sytuacji na rynku krajowym oraz europejskim. – Mamy nadzieję, że ta ustawa zostanie w krótkim okresie czasu uchwalono, tak, aby rolnicy mogli korzystać z jej dobrodziejstw i tworzyć spółdzielnie rolników. Tak, aby rolnicy, którzy widzą coraz większa potrzebę zrzeszania się mogli przeciwstawić się dominującej pozycji przetwórstwa i handlu w łańcuchu produktów rolno-spożywczych  – podsumował  Jacek Bogucki.   wk

Fot. Beba

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:54