Archaiczne prawo do zmiany!
Przygotowywanie nowego rozporządzenia jest już na ostatniej prostej zapewniają przedstawiciele resortu sprawiedliwości. Obecnie obowiązujące pochodzi z 1996 r. i jest – delikatnie mówiąc – archaiczne. Znajdują się tam np. zapisy, że egzekucji nie podlega koń z uprzężą oraz kierat! Dlatego nie podjęto nawet próby jego nowelizacji tylko zdecydowano o napisaniu przepisów od początku.
W pracach nad nowym rozporządzeniem aktywnie bierze udział resort rolnictwa. Ich celem jest wprowadzenie takich rozwiązań, które umożliwiają prowadzenie dalszej produkcji w gospodarstwie, z którego przychody będą mogły być przeznaczone na zaspokojenie wierzycieli.
– Oprócz unowocześnienia rozporządzenia resort sprawiedliwości widzi potrzebę uszczegółowienia kwestii wyłączenia z egzekucji. O tym co nie będzie podlegało postępowaniu komorniczemu będzie decydował komornik po zasięgnięciu opinii izby rolniczej. A decyzja komornika będzie podlegała ocenie sądu na skutek skargi na czynności komornika – tłumaczył w Sejmie Rafał Rajwer, wicedyrektor w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Komornik łatwo nie zapuka do rolnika
Wprowadzone zostaną takie rozwiązania, które przed egzekucją będą chronić stada podstawowe wszystkich gatunków zwierząt, a także ponad stadem podstawowym zwierzęta w drugiej połowie ciąży i ich potomstwo. Wprowadzono także ochronę rodzin pszczelich wraz z zasiedlanymi ulami.
Ponadto w myśl projektowanych przepisów egzekucji komorniczej nie będą podlegać:
- samobieżne maszyny rolnicze,
- kombajny zbożowe,
- ładowarki teleskopowe,
- grunty rolne,
- budynki inwentarskie i gospodarcze,
- magazyny, przechowalnie, szklarnie tunele foliowe
Dzięki takiemu podejściu egzekucja nie przesądzi o ewentualnej likwidacji gospodarstwa rolnego.
Dodatkowo wprowadzono obowiązek zasięgania przez komornika wprowadzonym postępowaniu egzekucyjnym opinii izby rolniczej dotyczącej określenia zasobów niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego dłużnika.
Jednocześnie resort sprawiedliwości szykuje dużą reformę całego systemu działania komorników, które mają uszczelnić system. wk
Fot. Sierszeńska