– Ostatnie tygodnie to jest trudny czas dla polskiego rolnictwa w związku z tym, co się dzieje w polityce. Trwa dyskusja wobec ustawy o ochronie zwierząt. Chcę podkreślić – trwa dyskusja, albowiem prace legislacyjne nad tą ustawą jeszcze się nie zakończyły. Ale chcę bardzo mocno i w pewnym sensie z gniewem powiedzieć, że padło wiele absolutnie nieprawdziwych słów, które nigdy nie powinny paść z ust nikogo w Polsce. Zwłaszcza takich, które na rolnictwie się nie znają, nie rozumieją i bardzo często nigdy nie widzieli w jaki sposób realizowana jest hodowla zwierząt. Jeżeli prawdziwy rolnik chowa zwierzęta, prowadzi hodowlę, to jest to kwestia racji jego bytu, aby te zwierzęta były dobrze traktowane i żyły w jak najlepszych warunkach. W takich, aby przyniosły mu w efekcie jak najlepszy dochód, bo przecież po to rolnik je hoduje. To jest racja jego bytu i jego rodziny – podkreślał prezydent Andrzej Duda.
Dodał, że każdy , kto zna wieś i rolnictwo wie, że rolnik zanim sam uda się na spoczynek najpierw zadba o to, by jego zwierzętom nic nie brakowała i żeby rano miał do czego wstać i dalej pracować. –Rolnik dba o swoją trzodę, rolnik dba o swój inwentarz, przecież to jest fundamentalna kwestia – argumentował. Jasno określił też swoje stanowisko co do kontrowersyjnych dla rolników zapisów w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
– Prace nad ustawą jeszcze się nie zakończyły. Ale ja obiecuje, choć oczywiście dobrostan zwierząt jest dla mnie ogromnie ważny (…), ale nie można w tym wszystkim zapominać, że na pierwszym miejscu jest byt rolnika, jakość jego życia i jego rodziny. I o tym w czasie każdych prac legislacyjnych trzeba pamiętać – zaznaczył dobitnie Prezydent RP.
Andrzej Duda uspokajał rolników i prosił o zachowanie spokoju do zakończenia prac legislacyjnych. Podkreślił, że przy podejmowaniu decyzji o dalszym losie tej ustawy będzie miał na względzie nie tylko dobrostan zwierząt, ale przede wszystkim byt i jakość życia polskich rolników.
Przypomnijmy, że Sejm w nocy z czwartku na piątek uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw zwierząt, która zawiera m. in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz uboju rytualnego, zakaz trzymania zwierząt gospodarskich na uwięzi, czy też umożliwia wejście na teren gospodarstwa organizacjom prozwierzęcym bez zgody właściciela i zabranie mu zwierząt. Rolnicy nie zgadzają się z zapisami tej ustawy i zapowiadają dalsze protesty.
bcz
Źródło: TVP INFO
Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Twitter