StoryEditor

Prezydent twardo o odkrywce w południowej Wielkopolsce

Kontrowersje dotyczące planowanej kopalni odkrywkowej w południowej Wielkopolsce były tematem wystąpienia Andrzeja Dudy podczas środowej wizyty w Gostyniu.
24.09.2015., 10:09h

Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent mówił o konieczności zrównoważonego rozwoju i zachowania czystego powietrza w Wielkopolsce. Podkreślił, jak ważne jest respektowanie woli lokalnej społeczności przy inwestycjach tak kontrowersyjnych jak planowana budowa kopalni węgla brunatnego. Prezydent zwrócił uwagę na duże zagrożenie ze strony inwestycji m.in. dla lokalnego rolnictwa. – Tutaj są dobre ziemie. Tutaj wiąże się z tym – jak słyszę – duże zagrożenie. W związku z tym nie mam żadnych wątpliwości, że głos społeczeństwa powinien mieć w tej sprawie przeważające znaczenie – podkreślił prezydent. – Zanim przystąpi się do jakichkolwiek działań, ten głos powinien być wysłuchany. Chociażby w formie referendum, które zostanie potraktowane w sposób poważny. 
Andrzej Duda spotkał się także z reprezentantami lokalnej społeczności, którzy aktywnie działają na rzecz ochrony regionu przed kopalnią. Przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Dom oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii wręczyli prezydentowi petycję, w której zwracają się z prośbą o pomoc w walce z planami budowy odkrywki. W piśmie zawarto między innymi najważniejsze ustalenia na temat skutków powstania kopalni przygotowane przez naukowców. Zdaniem ekspertów powstanie kopalni będzie miało druzgocący wpływ region w obszarach środowiskowym, gospodarczym i społecznym.
Mieszkańcy południowej Wielkopolski interweniowali już w sprawie kopalni u władz krajowych oraz unijnych. Stowarzyszenie Nasz Dom w styczniu tego roku zorganizowało protest, w którym uczestniczyło kilka tysięcy ludzi i ponad 500 ciągników. Ich działania popierają lokalni przedsiębiorcy i samorządowcy. – Wierzymy, że wsparcie prezydenta będzie silnym argumentem w walce z kopalnią. Jeśli taki zakład tutaj powstanie, zrujnuje rolnictwo i branżę przetwórczą w jednym z najżyźniejszych regionów, który zaopatruje w żywność całą Polskę – podkreśla Sylwia Maćkowiak, przewodnicząca Naszego Domu.
Przypomnijmy, że okolice Krobi i Miejskiej Górki to nie jedyna planowana lokalizacja dla nowej kopalni odkrywkowej. Koncern energetyczny ZE PAK stara się także o budowę nowej odkrywki na terenie wielkopolskiej gminy Babiak. Tutaj mimo zdecydowanego odrzucenia górniczych planów w lokalnym referendum (ponad 90% głosów przeciwko budowie kopalni) prace przygotowawcze nadal trwają, a ZEPAK za nic ma głos lokalnej społeczności.
Źródło: Stowarzyszenie Nasz Dom, oprac. gi

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 11:58