Jak objaśnia KOWR, szkoła podstawowa, która będzie chciała uczestniczyć w programie może skorzystać z usług zatwierdzonego dostawcy poprzez zawarcie umowy na dostawy owoców i warzyw lub mleka i produktów mlecznych.
Na czym polega „Program dla szkół”?
„Programu dla szkół” zastąpił realizowane w roku szkolnym 2017/2018 programy „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. Jego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania.
Dzieciom uczestniczącym w „Programie dla szkół” (uczniowie klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I - II ogólnokształcących szkół baletowych) w trakcie wybranych tygodni roku szkolnego udostępnia się bezpłatnie co najmniej 3 razy w tygodniu: świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia) oraz mleko i produkty mleczne.
Owoce, warzywa i soki:
- jabłka (1 szt., min. 150 g)
- gruszki (1 szt. min. 150 g)
- śliwki (opakowanie jednostkowe min. 150 g)
- truskawki (opakowanie min. 100 g)
- marchew (opakowanie min. 90 g)
- rzodkiewka (opakowanie min. 90 g)
- papryka słodka (opakowanie min. 90 g)
- pomidory (opakowanie min. 90 g i średnicy pomidora nie więcej niż 40 mm)
- kalarepa (opakowanie min. 90 g)
- soki owocowe (opakowanie min. 0,2 l)
Mleko i przetwory mleczne:
- mleko białe (opakowanie min. 0,25 l)
- jogurt naturalny (opakowanie min. 150 g)
- kefir naturalny (opakowanie min. 150 g)
- serek twarogowy (opakowanie min. 150 g)
Jakie obowiązki ma placówka oświatowa w „Programie dla szkół”
Placówka oświatowa biorąca udział w „Programie dla szkół” zobowiązana jest m.in. do odbierania owoców i warzyw lub mleka i przetworów mlecznych od zatwierdzonych dostawców, bezpłatnego udostępniania ich uprawnionym beneficjentom/dzieciom.
– Jak również do każdorazowego sprawdzenia ilości i jakości dostarczonych produktów. W przypadku, gdy dostarczone owoce i warzywa lub mleko i przetwory mleczne nie spełniają wymagań jakościowych lub ich wygląd/zapach budzą jakiekolwiek wątpliwości dotyczące świeżości i przydatności do spożycia, nie powinny zostać przyjęte przez szkołę. Szkoła ma obowiązek odmówić przyjęcia takich produktów, nie potwierdzać odbioru na dokumentach towarzyszących dostawie i zgłosić taką sytuację do dostawcy i właściwego dyrektora oddziału terenowego KOWR – czytamy.
Szczegółowe informacje o "Programie dla szkół" w roku szkolnym 2022/2023 – TUTAJ
źródło: KOWR
fot. Pixabay
źródło: KOWR
fot. Pixabay