Stypendium Pomostowe dla młodych osób ze wsi
Stypendium Pomostowe dedykowane jest młodym osobom ze wsi i miast do 20 tys. mieszkańców, którzy zdali już maturę i po wakacjach rozpoczną studia. Jego celem jest wspieranie zdolnej młodzieży, która chce się uczyć i rozwijać. Program istnieje od 2002 roku. Został zainicjowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, zarządza nim Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. W tym roku wystartuje 23. edycja Stypendium Pomostowego.
Zobacz także: Magazyn energii w domu na wsi – czy się opłaca?
Dla kogo Stypendium Pomostowe?
Stypendystą może zostać osoba, która w 2024 roku zdała egzamin maturalny i od października rozpocznie studia stacjonarne na polskiej uczelni publicznej. Koniecznym warunkiem, który należy spełnić, jest zamieszkiwanie na wsi lub w miejscowości do 20 tys. mieszkańców. W przypadku tego stypendium obowiązuje kryterium dochodowe:
- dochód na osobę w rodzinie nie może być wyższy niż 2 969 zł brutto.
Kandydat powinien wykazać się dobrymi wynikami w nauce, o których zaświadczy świadectwo maturalne. Po wprowadzeniu danych w system rekrutacyjny, musi on uzyskać co najmniej 100 pkt według algorytmu programu. Pod uwagę brane są wszystkie egzaminy pisemne z przedmiotów obowiązkowych i z dodatkowych zdanych na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Dodatkowo osoba starająca się o stypendium musi spełnić jeden z poniższych warunków:
- być uczestnikiem finałowego etapu olimpiad przedmiotowych w szkole średniej,
- należeć do rodziny wielodzietnej lub być wychowankiem rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka,
- posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej uczestniczącej w bieżącej edycji programu (lista organizacji zostanie opublikowana wkrótce).
Kiedy ruszy rekrutacja dla stypendystów? Dowiedz się więcej na halowies.pl
Fot: Canva