StoryEditor

Projekt ustawy o obrocie ziemią musi poczekać

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna ds. rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przerwała wczoraj prace nad nim do czasu uzyskania stanowiska rządu Ewy Kopacz w tej sprawie.
13.05.2015., 12:05h

Wnioskował o to szef sejmowej komisji rolnictwa Krzysztof Jurgiel z Prawa i Sprawiedliwości, a jego wniosek poparła większość członków podkomisji. Jak mówił, brak jest opinii rządu do tego projektu, a jest ona potrzebna, ponieważ według ekspertów jest domniemanie niekonstytucyjności tych przepisów.

– W takiej sytuacji powinniśmy otrzymać oficjalne stanowisko rządu, jest to zbyt ważny projekt – uzasadnał swój wniosek poseł Jurgiel.

Dodał, że PiS dwa lata temu złożył już projekt podobnej ustawy, ale zapewniano wtedy, że będzie projekt rządowy. Ostatecznie pojawił się projekt PSL, który właściwie przygotowało ministerstwo rolnictwa.

– Skoro te opinie są niekorzystne dla projektu, to dlaczego nie został on przygotowany tak by nie było wątpliwości. To jest zadanie rządu - mówił Jurgiel.

Te argumenty poparli: jego partyjny kolega Jan Krzysztof Ardanowski oraz Romuald Ajchler z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Obaj przekonywali, że stanowisko tego rządu jest konieczne, ponieważ gdy proponowane przepisy zakwestionuje Komisja Europejska odpowiedzialność za nie spadnie na nowy rząd, który powstanie po jesiennych wyborach parlamentarnych.

Ten wniosek wywołał niezadowolenie posła - wnioskodawcy Stanisława Kalemby z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego zdaniem sprawa uregulowania obrotu nieruchomościami rolnymi, zapobieżenia spekulacjom, nadmiernej koncentracji gruntów, przy dużych różnicach ceny ziemi w Polsce i innych krajach UE jest konieczna.

– Próby przesunięcia prac nad projektem są bardzo nieodpowiedzialne – mówił Kalemba.

Poseł PSL i były minister rolnictwa przyznał, że są różne ekspertyzy dotyczące projektowanej ustawy, ale nigdzie nie ma stwierdzenia, że proponowane rozwiązania są sprzeczne z europejskim prawem, tylko, że budzą wątpliwości. Dodał, że inne sąsiednie kraje też wprowadziły obostrzenia dotyczące zakupu ziemi przez cudzoziemców i spekulacją. Dodał, że PSL proponuje wprowadzenie poprawek, by poprawić ustawę. Kalemba złożył wniosek o prowadzenie dalszych prac na projektem.

Obecny na posiedzeniu podkomisji przedstawiciel rządu poinformował, że odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu tej ustawy, ale na razie stanowiska nie ma. Projekt został zaakcentowany kierunkowo, z zaleceniem wprowadzenie pewnych poprawek m.in. rozszerzających argumentację na temat zgodności z konstytucją i prawem UE. Taki poprawiony projekt, jeżeli to będzie potrzebne, zostanie skierowany na komitet stały RM. Aby wypracować takie stanowisko potrzeba minimum dwóch tygodni - ocenił.

Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ma chronić polską ziemię przed wykupem jej przez cudzoziemców. Zawiera on takie rozwiązania jak zakaz zakupu państwowej ziemi powyżej 300 hektarów, konieczność udokumentowania źródeł pochodzenia środków na zakup ziemi, doprecyzowanie przetargu ograniczonego, konieczność osobistego prowadzenia gospodarstwa, zakaz sprzedaży zakupionej ziemi przez kilka lat. Procedowany projekt ma zastąpić ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

oprac. bcz na podstawie PAP

Fot. Czekała

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 09:05