StoryEditor

Protest lekarzy weterynarii: nie można się godzić na taką stawkę godzinową!

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna apeluje do lekarzy wyznaczonych o niepodpisywanie na nowy rok umów na czynności zlecone przez powiatowych lekarzy weterynarii. Ma to być protest przeciwko niskim stawkom jakie oferuje rząd. Trwa też walka o wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej. Do 2023 r. ma niej przybyć 2400 nowych miejsc pracy. Czy będą chętni na jej podjęcie?
13.12.2021., 10:12h

W Głównym Inspektoracie Weterynarii doszło do spotkania na temat wynagrodzeń dla lekarzy weterynarii z Inspekcji Weterynaryjnej oraz wyznaczonych lekarzy weterynarii. Wzięli w nim udział Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk oraz przedstawiciele organizacji reprezentujących środowisko lekarzy weterynarii.

Nowe etaty

Z informacji przekazanych po spotkaniu przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej od 1 stycznia 2022 r. zakłada się wzrost zatrudnienia w IW wysokości 604 etatów na całą Polskę. Z kolei w połowie roku 2022 mają zostać przyznane środki na wzrost wynagrodzeń w wysokości około 35 mln w skali kraju. Kolejny wzrost zatrudnienia od października 2022 r. planowany jest na około 900 etatów. Następne zwiększenie zatrudnienia ma odbyć się 1 stycznia 2023 r. i obejmować również około 900 etatów.

Apel o niepodpisywanie umów

1 lipca 2022 rząd planuje znowelizować ustawę o Inspekcji Weterynaryjnej. Wtedy też zmienią się stawki wynagrodzeń dla lekarzy wyznaczonych przez powiatowych lekarzy weterynarii. Pytanie czy lekarze wyznaczeni będą chcieli czekać tak długo.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna zwróciła się bowiem właśnie z apelem do lekarzy wyznaczonych, aby nie podpisywali od przyszłego roku umów z powiatowymi lekarzami weterynarii. Samorząd lekarzy weterynarii uznał, że wyczerpał już wszystkie przewidziane przepisami prawa możliwości oddziaływania na ministerstwo rolnictwa mające na celu urealnienie stawek wynagrodzenia lekarzy weterynarii za czynności wykonywane na zlecenie powiatowych lekarzy weterynarii. - Zarówno wcześniejsze jak i obecne negocjacje nie przynoszą oczekiwanego przez nas skutku, a wręcz przeciwnie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi co jakiś czas przedstawia różne propozycje, niemające nic wspólnego ze sprawiedliwą i konieczną z punktu widzenia interesu państwa i jego obywateli, chęcią właściwego wynagradzania pracy lekarzy weterynarii w zakresie bezpieczeństwa żywności i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego. Działania decydentów szczebla centralnego są w ocenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej podejmowanymi na zwłokę, działaniami pozornymi, które całkowicie lekceważą rolę naszej grupy zawodowej i jej znaczenie w weterynaryjnej ochronie zdrowia publicznego – czytamy w apelu.

Zdaniem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej nie można dalej godzić się na wykonywanie pracy za 9,30 zł za godzinę oraz dofinansowywanie budżetu państwa do używania samochodów prywatnych do wykonywania czynności urzędowych za 0,8358 zł za km. Sprzeciw budzi też coraz częstsza praktyka wykonywania czynności lekarsko-weterynaryjnych przez osoby, które nie są weterynarzami. Stąd apel o czynny protest i powstrzymanie się, do odwołania, od zawierania umów z powiatowymi lekarzami weterynarii na wykonanie w roku 2022 czynności urzędowych.

- Jednocześnie Rada Krajowa zwraca się do powiatowych lekarzy weterynarii w całej Polsce o nie wywieranie presji na lekarzy urzędowych do zawierania tych umów, jak to miało miejsce w przeszłości – napisano w apelu.
wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 00:00