Tym razem niemieccy rolnicy przyjechali do Pomellen, miejscowości na granicy niemiecko-polskiej, to już kolejny dzień ogromnej akcji protestacyjnej na skalę całego kraju. Rolnicy protestują przeciwko napływowi produktów rolnych z Ukrainy, ale również zniesieniu ulgi podatkowej na olej napędowy i dodatkowym opłatom w gospodarstwach.
Rolnicy pojawili się na przejściu granicznym o 8.00 i zamierzają tam pozostać do godz. 13.00.
Kiedy koniec niemieckich protestów?
Prezes Niemieckiego Związku Rolników, Joachim Rukwied, zapowiedział, że koniec protestów nastąpi gdy negocjacje z rolnikami przyniosą określony skutek, a dokładniej, gdy postulaty rolników zostaną spełnione. Zaznaczył, że jeśli tak się nie stanie, to raczej należy się spodziewać, że protesty będą trwać i przybierać na sile.
W proteście rolników blokujących przejście graniczne z Niemcami uczestniczą również rolnicy z „Solidarności” NSZZ RI. Jak poinformował członek organizacji, Stanisław Barna, Niemcy protestujący dziś na przejściu w Kołbaskowie planują dołączyć się do ogólnopolskiego protestu rolników zapowiedzianego na 24 stycznia 2024 r.
Wielki protest rolników w Polsce - 24 stycznia 2024
Wielki protest rolników w Polsce rozpocznie się 24 stycznia br. i obejmie 140 miejscowości. Polscy gospodarze w trakcie manifestacji będą domagali się realizacji następujących postulatów:
- wypłaty dopłat bezpośrednich,
- wypłaty dopłat do zbóż za rok 2023 analogicznie do roku 2022,
- wprowadzenia dopłat w wysokości 2 zł do 1 litra paliwa,
- powrotu Unii Europejskiej do kontyngentów sprzed wojny w handlu z Ukrainą produktami rolnymi,
- powołania niezależnych laboratoriów do badania produktów rolnych umożliwiających rolnikowi odwołanie się do tej instytucji,
- wprowadzenia zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski,
- wstrzymania przez Unię Europejską procedowania pomysłów klimatycznych i ekologicznych szkodliwych dla produkcji rolnej,
- zmian zapisów Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027,
- odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce i kontynuacja programów Locha plus,
- wzmocnienia KGS przez przejęcie i budowę terminali zbożowych oraz realny eksport zboża przez grupę.
Źródło: tygodnik-rolniczy.pl