W ubiegłym tygodniu w Zosinie protestujący rolnicy podjęli decyzję, że spotkają się ponownie w Warszawie.
- Szanowni Państwo, dzisiaj podjęte zostały wspólne działania ponad podziałami, wszystkich organizacji rolniczych, OPZZ, Solidarność, itp. o wspólnym strajku w Warszawie Rolników, nie organizacji. Ponad podziałami! - mówił Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ Solidarność RI.
Liderzy protestów na przejściu granicznym w Zosinie ustalili, że będzie to strajk ostrzegawczy dla rządu. Jeśli natomiast nie zostaną podjęte żadne działania związane z realizacją ich postulatów zorganizują strajk generalny w środę 6 marca.
Jaki jest plan protestu?
Rolnicy planują w ramach protestu przemarsz z Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki pod Kancelarię Prezesa Rady Ministra.
Protestujący organizują wspólny transport do stolicy, a także przekazują przydatne informacje na grupach rolniczych w mediach społecznościowych. "Dla mobilnych autami. Proszę organizować się w autach. Jak ktoś ma wolne miejsce niech daje znać jak ktoś chcę jechać proszę się zgłaszać na pewno ktoś się zadeklaruje z wolnym miejscem." takie i podobne wpisy widzimy w wielu grupach facebookowych.
Jak słusznie zwracają uwagę rolnicy, na protest zaleca się przyjechać na obrzeża Warszawy, a do centrum dojechać transportem zbiorowym. Na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego można łatwo sprawdzić, gdzie znajdują się parkingi P+R, z których można dojechać pod Pałac Kultury i Nauki:
Protest rozpocznie się o godzinie 11.00. Zakończenie planowane o godz. 15.00
Celem protestu jest wyrażenie sprzeciwu wobec polityki Unii Europejskiej, Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy.
Rolnicy będą przemieszczać się następującą trasą:
- ul. Emilii Plater,
- Aleje Jerozolimskie,
- Rondo de Gauelle‘a,
- ul. Nowy Świat,
- Plac Trzech Krzyży,
- ul. Wiejska,
- ul. Piękna,
- Aleje Ujazdowskie.
Rolnicy oczekują konkretnych działań, nie kolejnych zapowiedzi.