Wnioski, dla których obecnie brakuje pieniędzy na podpisanie umów będą poddane kolejnej ocenie punktowej na podstawie trzech dodatkowych kryteriów. Tak więc oprócz dotychczasowych punktów za wielkość ekonomiczną gospodarstwa, wzrost wartości dodanej (GVA) oraz wspólne inwestycje, punkty będą przyznawane za:
1. inwestycje prośrodowiskowe – dotyczy wniosków, w których celem inwestycji jest poprawa warunków ochrony środowiska naturalnego - w zależności od procentowego udziału kwoty pomocy na inwestycje prośrodowiskowe w stosunku do całości kwoty pomocy wniosek otrzyma dodatkowo:
a. gdy 30-50% pomocy przeznaczone jest na inwestycje prośrodowiskowe – 1 pkt.,
b. gdy 50-70% pomocy przeznaczone jest na inwestycje prośrodowiskowe – 2 pkt.,
c. gdy więcej niż 70% pomocy przeznaczone jest na inwestycje prośrodowiskowe – 3 pkt.,
2. powierzchnię TUZ w gospodarstwie – jeżeli operacja realizowana będzie w gospodarstwie, w którym przynajmniej 30% powierzchni użytków rolnych stanowi TUZ (ale nie mniej niż 5 ha) wniosek może otrzymać dodatkowo:
a. 1 pkt jeżeli inwestycja dotyczy utrzymania powierzchni TUZ w gospodarstwie,
b. 2 pkt jeżeli inwestycja jest związana ze zwiększeniem powierzchni TUZ o przynajmniej 10% (jednak nie mniej niż o 1 ha),
3. produkcję trzody chlewnej – dotyczy gospodarstw, które wskazały we wniosku jako główny kierunek produkcji właśnie trzodę chlewną – dla tych gospodarstw w zależności od liczby świń w stadzie przyznawane będzie:
a. 1 pkt za stado 10-200 świń,
b. 3 pkt za stado 200-1000 świń,
c. 2 pkt za stado 1000 – 2000 świń.
Wprowadzone zmiany w sposobie ustalania kolejności rozpatrywania wniosków – dodatkowe kryteria punktowe, jak i samo przesunięcie dodatkowych pieniędzy na to działanie wymaga jeszcze zgody Komisji Europejskiej.
gi