Podczas kontroli przez funkcjonariuszy KAS udało się udaremnić dwie próby przemytu środków ochrony roślin.
Podczas pierwszej szczegółowej kontroli samochodu jadącego z Ukrainy do Polski wykryto pod siedzeniami plastikowe pojemniki, zawierające 40 litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Do ich własności przyznał się 35-letni obywatel Ukrainy, który musiał wpłacić już 1 tys. złotych, na poczet grożącej mu grzywny.
15 kilogramów nielegalnych środków
W Malhowicach z kolei, wykryto blisko 15 kg nielegalnych środków ochrony roślin. Samochód ciężarowy przekraczał granicę bez ładunku, ale funkcjonariusze zarówno w kabinie, jak i w bocznych schowkach pojazdu znaleźli około 40 opakowań pestycydów.
40 litrów i blisko 15 kg nielegalnych środków ochrony roślin przechwycili funkcjonariusze podkarpackiej #KAS na ????????-????????granicy w Budomierzu i Malhowicach.
— Podkarpacka KAS (@KAS_Rzeszow) October 16, 2023
➡️https://t.co/0ny9PIMNsz pic.twitter.com/nJT7top4CU
Przewożenie środków ochrony roślin przez granicę
Jak przypomina Krajowa Administracja Skarbowa, przewóz środków ochrony roślin przez granicę, jest możliwy w momencie posiadania niezbędnego zezwolenia ministra właściwego do spraw rolnictwa.
- Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji, a także skażenia środowiska. Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych – czytamy na stronie Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Nie kupuj podróbek!
Przypominamy także o trwającej już od kilku lat kampanii edukacyjnej, poświęconej nielegalnym środkom ochrony roślin, w tym również podrabianym. Nie warto kusić się na niską cenę, można stracić więcej niż zyskać.
Co grozi za zakup i stosowanie podrabianych środków ochrony roślin?
Za zakup i stosowanie podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin grozi:
- utrata plonów,
- utrata dotacji unijnych,
- ryzyko utraty zdrowia,
- odpowiedzialność karna,
- stworzenie zagrożenia dla środowiska.
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
Fot: Podkarpacka KAS Twitter