PSL złożyło w Sejmie projekt ustawy, która wprowadza zerową stawkę VAT na zdrową żywność. Ma to być odpowiedź na rosnące koszty życia i panująca drożyznę. Wszystko w zgodzie z Europejskim Zielonym Ładem.
Podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego przypomnieli, że zerowy VAT na zdrową żywność był jednym z elementów ich programu wyborczego.
Powrót do starego pomysłu
Dzisiaj po dwóch latach i pozytywnych sygnałach płynących z Brukseli dla takiego rozwiązania, klub Koalicji Polskiej chce wrócić do tego pomysłu. W Sejmie została złożono stosowana ustawa.
– Drożyzna dobija Polaków i budżety polskich rodzin. Niszczy je. My, w przeciwieństwie do partii rządzącej, bardziej kładziemy nacisk na zachowanie stabilności budżetu polskiej rodziny niż ministra finansów. Tym się zasadniczo różnimy – mówił szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, który dodał, że Polska nie ma samochodów czy technologii, ale naszą marką jest zdrowa polska żywność.
Zdaniem polityków opozycji, ustawa powinna być jak najszybciej procedowana w Sejmie. Ich zdaniem nie tylko zabezpieczy to polskie rodziny przed galopującą inflacją ale także poprawi ich zdrowie.
– Jeśli na sklepowej półce
ceny będą wysokie to konsumenci jej nie wybiorą. Dlatego państwo powinno wziąć na siebie ten obowiązek i
znieść VAT na zdrową żywność, aby stała się ona powszechnie dostępna. Trzeba zapewnić konkurencyjność cen. Wtedy Polacy chętniej wybiorą produkty
tworzone lokalnie w małych,
często rodzinnych firmach – mówił obecny na konferencji prasowej poseł PSL
Stefan Krajewski.
Zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem
Kilka dni temu Parlament Europejski zagłosował za unijną strategią „Od pola do stołu”, której celem jest propagowanie zdrowej żywności i zrównoważonego rolnictwa. Zdaniem ludowców, daje to ustawie z zerową stawką VAT na zdrową żywność PSL zielone światło.
– Już dziś większość polskich produktów rolniczych
spełnia warunki Zielonego Ładu UE. Szkoda, by konsumenci płacili za zdrową żywność jeszcze VAT. Niech ona
wyróżnia się nie tylko jakością, ale i ceną. Polscy konsumenci będą za to wdzięczni. Polscy konsumenci chcą zdrowej, tradycyjnej żywności, nieobciążonej dodatkowymi podatkami – dodał poseł
Mirosław Maliszewski.
Zerowy VAT na prąd
Wcześniej Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło do laski marszałkowskiej podobny projekt ustawy, który wprowadzał zerowy VAT na energię elektryczną.
"Polacy zmagają się z niespotykany wzrostem cen.
Inflacja w lipcu wzrosła do 5 proc. w skali roku i była najwyższa od dekady. Mało tego,
w sierpniu była jeszcze wyższa - 5,4 proc., co pokazuje, że tak źle nie było od 20 lat. Ekonomiści prognozują, że
na koniec roku wyniesie 6,5 proc. Stale rosnące ceny negatywnie oddziałują na portfele Polaków. Rosną ceny na stacjach benzynowych, za prąd, gaz. Należy wprowadzić rozwiązania przeciwdziałające systematycznym podwyżkom opłat. Projektodawcy
proponują zmniejszyć rachunki za energię elektryczną Polakom" – napisano w uzasadnieniu projektu.
wkfot. pixabay