Dzięki nowej komorze badawczej jaka pojawiła się na ISS, prowadzone są badania nad wpływem mikrograwitacji i innych czynników na rozwój roślin. Choć komora ma wielkość zaledwie małej lodówki, naukowcy mogą kontrolować wszystkie parametry środowiskowe w jej wnętrzu – od zawartości tlenu po kolor światła. Na razie badania prowadzone są na dwóch gatunkach – rzodkiewniku (roślina z rodz. kapustowatych) i karłowej odmianie pszenicy, ale w planach są też inne gatunki.
– Dzięki komorze możemy uprawiać nie tylko pojedyncze małe rośliny, ale także możemy badać pełen cykl uprawowy od nasiona do nasiona. To oznacza, że z jednego ziarna przywiezionego z Ziemi możemy otrzymać potomstwo, które będzie rosło wśród gwiazd – wyjaśnia Bryan Onate, kierownik projektu.
Dla NASA projekt ma duże znaczenie w kontekście potencjalnych misji eksploracyjnych. Wyniki badań prowadzonych na ISS mają także pomóc rozwiązać bardziej „przyziemne” problemy: lepsze poznanie warunków uprawy roślin ma pomóc w stworzeniu nowych strategii uprawy w warunkach suszy czy wdrożeniu na dużą skalę autonomicznych systemów uprawy w regionach, gdzie brakuje gleb pod uprawę. gi
Źródło:NASA
Fot. NASA
StoryEditor
Pszenica z kosmosu – to możliwe!
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) prowadzone są badania na uprawą roślin w warunkach przestrzeni kosmicznej. Ostatnio amerykańskim astronautom udało się wyhodować pszenicę.!