StoryEditor

Ptasia grypa w Lubuskiem

W okolicach Deszczna k. Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie) w stadzie gęsi wykryto pierwotne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Na fermie padło kilkaset ptaków, a pozostałe przy życiu zostały zutylizowane. Wojewoda Lubuski powołał sztab kryzysowy
04.12.2016., 12:12h

O wykryciu ptasiej grypy poinformował wczoraj wieczorem Główny Lekarz w specjalnym komunikacie. To wirus ptasiej grypy H5N8 – bardzo groźny dla zwierząt, ale nie zagrażający ludziom. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby, znajduje się w gminie Deszczno (powiat gorzowski, województwo lubuskie).

Służby weterynaryjne od razu wdrożyły w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania choroby. Wydzielono dwie specjalne strefy wokół gospodarstwa, gdzie znajdowały się martwe ptaki. Pierwsza z nich obejmuje obszar w promieniu 3 km wokół fermy gęsi, gdzie trwają intensywne prace służb weterynaryjnych i straży pożarnej. Druga z wyznaczonych stref, to tzw. obszar zagrożony oznaczony w promieniu 10 km wokół fermy gęsi. W obu tych strefach są aktualnie rozmieszczane tablice informacyjne, wykładane maty dezynfekcyjne oraz wzmożony nadzór ruchu. Kwarantanna w gospodarstwie, gdzie padły zarażone ptaki, ma potrwać 20 dni.

W związku z wykryciem ogniska ptasiej grypy Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu, w szczególności posiadającym gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, że z uwagi na występujące zagrożenie zakażenia drobiu wirusem grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa, powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

  • zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
  • nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne;
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób. .

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.   oprac. bcz na podstawie GIW, LUW

Fot. Ignaczewski

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 16:54