Jak informuje MRiRW, w ramach konsultacji komisarz Hogan oczekuje na opinie i poglądy od rolników, administracji państw członkowskich, reprezentatywnych organizacji oraz organizacji pozarządowych na poziomie UE i krajowym, uczelni, jednostek badawczych oraz zainteresowanych grup społecznych.
Biorąc pod uwagę zakres oraz poziom szczegółowości przedmiotu, te konsultacje są skierowane w szczególności do zawodowej grupy i innych interesariuszy z głęboką wiedzą i doświadczeniem w zakresie zazielenienia.
KE szczególnie zależy na poglądach związanych z wdrażaniem zazielenienia, równych warunków gospodarowania (możliwość zarządzania gospodarstwem na równej stopie z rolnikami z innych państw UE) i potencjale produkcyjnym, uproszczenia zakresu zazielenienia w możliwy sposób i zmniejszenia obciążeń administracyjnych z tym związanych. Oczekujemy na pierwszy pogląd na efekty zazielenienia.
Ten wkład przyczyni się do analiz prowadzonych w Komisji w kierunku potencjalnej redukcji obciążeń administracyjnych dla rolników i krajowej administracji, które wynikają z wdrażania tych aktów prawnych, które są nakładaniem się zobowiązań lub są niespójne i mogą być zmodyfikowane bez wpływu na cele środowiskowe zazielenienia oraz odpowiednie zarządzanie finansowaniem WPR.
Konsultacje rozpoczęły się 15 grudnia 2015 r. i potrwają do 8 marca 2016 r.
Aby wziąć w nich udział należy wypełnić kwestionariusz dostępny na stronie www.minrol.gov.pl, najlepiej w języku angielskim (można tez w języku polskim).
oprac. bcz na podstawie MRiRW