Zimą i na przedwiośniu podlascy rolnicy mają duży problem z żubrami. Zwierzęta te, w poszukiwaniu jedzenia, wchodzą na pola, gdzie wyjadają i niszczą uprawy. W ciągu kilku dni potrafią też zjeść zapas paszy dla zwierząt hodowlanych. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Na Podlasiu na wolności żyje 715 żubrów. Łącznie w całej Polsce jest ich ponad 2100 i z każdym rokiem populacja ta się zwiększa.
W związku z tym Białowieski Park Narodowy prowadzi współfinansowany ze środków unijnych projekt kontraktowania łąk od rolników prywatnych w miejscach bytowania żubrów. Chodzi o możliwość wydzierżawienia od rolników łąk położonych na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz Puszczy.
W tym roku cena za wydzierżawienie 1 ha łąk wynosi 2,5 tys. zł. Kwota to obejmuje przygotowanie terenu, zbiór i złożenie siana luzem. Na złożenie oferty rolnicy mają czas do 9 kwietnia.
Jak zaznacza Białowieski Park Narodowy, minimalna wielkość łąki to pół hektara. Dostęp do łąki powinien być swobodny z każdej strony, a w odległości 500 m nie może być pól uprawnych i siedzib ludzkich. Poza tym siano powinno być złożone do brogów i stogów, czyli stożkowatych stosów siana, ułożonych wokół pionowego drąga do 11 lipca 2021 roku.
Kamila Szałaj, fot. archiwum