Odnowienie rejestracji na glifosat - kolejne wnioski
O odnowienie rejestracji na glifosat wnioskuje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, jak uważają, jest to niezbędne i proszą na piśmie ministra rolnictwa, aby ten wsparł ich w tej sprawie. Glifosat to narzędzie do walki z chwastami, tych narzędzi niestety w ostatnich latach ubywa, przez coraz bardziej ograniczoną liczbę substancji czynnych.
— Glifosat jest najlepiej przebadaną substancją czynną na świecie. Produkty na bazie glifosatu są zarejestrowane i wprowadzone do obrotu w ponad 100 krajach, a organy ochrony zdrowia na całym świecie podtrzymują stwierdzenie, że produkty na bazie glifosatu mogą być stosowane bezpieczenie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi, jeśli są użytkowane zgodnie z zaleceniami. Dodatkowo w ubiegłym roku Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) ponownie potwierdziła, że glifosat nie jest rakotwórczy – czytamy w piśmie PZPRZ do ministra Roberta Telusa.
Na koniec czerwca informowaliśmy, że lipcu tego roku Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma opublikować ostateczną ocenę naukową na temat glifosatu. Na jej podstawie Komisja Europejska ma podjąć decyzje o dalszych losach tej substancji czynnej. Przygotowany zostanie projekt rozporządzenia, na podstawie którego dowiemy się, czy na koniec roku zezwolenie na stosowanie glifosatu będzie odnowione.
PZPRZ mając na uwadze toczące się właśnie dyskusje o dalszych losach glifosatu, uważa że Polska jako ważny rolniczo kraj, odgrywa istotną rolę w tym procesie.
- Liczymy, że teraz Polska również będzie zabiegała i dalsze przedłużenie możliwości stosowania glifosatu. Analizy i badania prowadzone w Polsce pokazują jasno, że brak odnowienia a tym samym dostępności glifosatu spowoduje spadek plonów, wzrost kosztów produkcji dla rolnika. Mając na uwadze obecną sytuację gospodarczą i geopolityczną, bardzo szybko może zagrozić opłacalności produkcji niektórych roślin — pisze PZPRZ.
Twierdzenie to popiera danymi z raportu Kleffmana z roku 2017, gdzie wykazano, że wycofanie glifosatu wpłynie na spadek plonów o kilkanaście procent, marże pszenicy miałyby spaść o 130 euro na ha, a jęczmienia o 98 euro na ha.
Warto również zaznaczyć, że w 2021 roku opracowano w Polsce nowoczesną formulację glifosatu, zawierającą w swoim składzie adiuwant, który pozwala na mniejsze zużycie substancji czynnej nawet o 50%.
Polska straci na konkurencyjności
- Odnowienie rejestracji glifosatu w Unii Europejskiej jest niezbędne, w przeciwnym razie nasze rodzime produkty rolne będą mniej konkurencyjne niż analogiczne produkty z krajów spoza Unii. Jeśli odnowienie zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej nie zostanie wydane, skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka – zaznacza PZPRZ, jednocześnie licząc na wsparcie ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Bernat Patrycja
Fot: Sierszeńska
Fot: Sierszeńska