StoryEditor

Rada rolnictwa: Bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem, EZŁ zagrożeniem

Bezpieczeństwo żywnościowe tak ważne, jak militarne - taki wniosek przedstawiono w czasie wtorkowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Pojawiły się też po raz kolejny krytyczne wnioski dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu.  

– Jaką politykę powinniśmy prowadzić, by w miarę możliwości ułatwić naszym rolnikom przetrwanie tego trudnego czasu – czasu wzrostu cen? - pytał w czasie posiedzenia Rady prezydent Andrzej Duda - Bo, oczywiście, na szczęście mamy dzisiaj w Polsce sytuację bezpieczną, u nas nie toczy się wojna, my w wojnie nie uczestniczymy, ale w oczywisty sposób wojna na nas wpływa. Na szczęście nasz import z Ukrainy i Rosji nie był wielki. Jesteśmy krajem, który jest w tej szczęśliwej sytuacji, że jesteśmy absolutnie samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję żywnościową.

Prezydent odniósł się do wzrostu kosztów produkcji, mówiąc o tym, że bez wątpienia przyczyni się on do zmian na polskiej wsi.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że naszych rolników w ogromnym stopniu dotknie – i cały czas dotyka – wzrost cen nawozów sztucznych, wzrost cen środków ochrony roślin, wzrost cen paliw, wzrost cen wszystkich źródeł energii. – mówił A. Duda.

Bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem

Obecni na posiedzeniu podkreślili, że Polska powinna w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności. 

– Oczekujemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zostanie uznane za jedno z najważniejszych, podobnie jak bezpieczeństwo militarne, może nawet z koniecznością zapisania szczególnej, opiekuńczej roli państwa w odpowiednich aktach prawnych – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady.

Jak zaznaczał były minister rolnictwa, powinno być ono działem strategicznym. Konieczna jest również bieżąca analiza stanu zapasów strategicznych, a także żywności przechowywanej w gospodarstwach rolnych i produkcji w toku.

– Ta analiza strategiczna jest szalenie ważna. – mówił Ardanowski – Uważamy, że państwo powinno być elementem stabilizującym rynek. A więc trzeba rozbudować system przechowalnictwa dla podstawowych płodów rolnych, które mogły być również kupowane jako rezerwy dla państwa.

Szef Rady mówił także o potrzebie stworzenia państwowego terminalu zbożowego i do przeładunku nasion, który byłby dodatkowym elementem pozwalającym państwu na odgrywanie stabilizującej i strategicznej roli na rynku rolnym.

Czerwone światło dla Zielonego Ładu?

Jan Krzysztof Ardanowski po raz kolejny skrytykował nową WPR i Europejski Zielony Ład. Jego zdaniem strategia ta może zagrażać bezpieczeństwu żywności w Europie.

- Uniwersytet w Wageningen w Holandii ocenia, że skutki wdrożenia Zielonego Ładu będą dramatyczne – mówił Ardanowski - Nastąpi spadek plonów w Europie o kilkadziesiąt procent, w zależności od tego jaki gatunek roślin analizujemy. Czy wolno do tego dopuścić? Nie

W opinii Rady i prezydenta trzeba wstrzymać realizację Zielonego Ładu. 

- Trzeba na nowo przeanalizować cele, które Zielony Ład chce zrealizować. Trzeba poddać głębokiej analizie jaki skutek dla wielkości produkcji żywności czyli dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy i świata ten Zielony Ład wdroży - podkreślał Ardanowski.



ksz, al
fot. KPRP/P.Keler

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 21:04