StoryEditor

Raport IUNG: susza w 6 województwach

Doczekaliśmy się pierwszego w tym roku raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Krajowy Bilans Wodny w okresie od 1 kwietnia do 31 maja br. wykazał wystąpienie suszy na terenie 6 województw w Polsce.
07.06.2016., 16:06h

Raport IUNG suszę wykazał w województwach: kujawsko-pomorskiem, wielkopolskim, pomorskim, mazowieckim, lubuskim i zachodniopomorskim. W obecnym okresie sześciodekadowym susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród trzech upraw:

  • zbóż jarych,
  • krzewów owocowych,\
  • truskawek.

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w sześciu województwach Polski w 76 gminach (3,07% gmin kraju) na 0,47% gruntów ornych.

Jak informuje IUNG, w kwietniu stwierdzono na obszarze Polski bardzo duże zróżnicowanie pod względem występowania opadów atmosferycznych. Bardzo niskie opady poniżej 20 mm wystąpiły na Wysoczyźnie Płońskiej, na Równinie Kutnowskiej i Gorzowskiej, na Pojezierzu Krajeńskim oraz na Żuławach Wiślanych, stanowiły one na tych obszarach od 50 do 60% normy wieloletniej. Niskie opady wynoszące 20-30 mm wystąpiły na północno-zachodnich obszarach kraju, stanowiąc w tych rejonach 60-90% normy. Na pozostałym terytorium kraju opady były wyższe, od 30 do 60 mm (100-130% normy), a w części południowo-wschodniej od 60 do 110 mm (130-170% normy).

Według Instytutu w Puławach w maju opady atmosferyczne były bardzo zróżnicowane. Najniższe opady wystąpiły zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej nawet poniżej 20 mm. Niskie opady wystąpiły w wielu rejonach kraju: na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej na Kujawach, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Wyżynie Małopolskiej, Śląskiej, na Polesiu, Kaszubach, na Pojezierzu Zachodnio i Południowosuwalskim oraz w Kotlinie Sandomierskiej, na tych terenach odnotowano opady od 20 do 40 mm.

Na przeważającym terenie Polski opady wynosiły od 40 do 60 mm.

Najwyższe opady odnotowano na Przedgórzu Sudeckim i Karpackim, od 60 do powyżej 120 mm. Jak zaznacza IUNG, tak duża zmienność wielkości opadów na terenie kraju wynikała z ich burzowego charakteru, obok terenów z bardzo wysokimi opadami występowały też obszary położone w bliskiej ich odległości, na których opady były bardzo małe.

Więcej na temat suszy rolniczej, Krajowego Bilnasu Wodnego oraz tego, czy wyciągneliśmy wnioski z ubiegłorocznych problemów z opadami przeczytacie w lipcowym wydaniu "top agrar Polska".

oprac. bcz na podstawie IUNG–PIB w Puławach

Grafika: IUNG–PIB Puławy

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 22:47