StoryEditor

Renta wdowia KRUS – od tego dnia można składać wnioski w 2025 roku!

Renta wdowia ma zmniejszać ubóstwo osób starszych, którzy po śmierci współmałżonka borykają się z wyzwaniami finansowymi. Nowe reguły zbiegu uprawnień to krok ku poprawie ich losu. Kiedy osoby zainteresowane mogą wysłać wniosek?

21.12.2024., 16:00h

Dotychczas po śmierci jednego z małżonków emerytów, żyjący mógł wybrać pozostanie przy swojej emeryturze lub przejście na rentę rodzinną. Renta wdowia to model, w którym wdowa lub wdowiec mogą zachować swoją emeryturę i do tego część renty rodzinnej po małżonku lub przejść na rentę rodzinną z częścią własnej emerytury.

Renta wdowia – nowe reguły zbiegu uprawnień

Osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy będzie mogła pobierać oba te świadczenia w zbiegu. Zatem, możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Jedno wybrane świadczenie senior otrzyma w całości, a drugie w części:

  • 15% od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku,
  • 25% od 1 stycznia 2027 roku.

Wdowa lub wdowiec sam zdecyduje, czy chce pobierać całość swojego świadczenia plus część renty rodzinnej po zmarłym, a może na odwrót.  

Renta wdowia wg nowych reguł zbiegu – dla kogo?

Świadczenie kierowane jest do wdowców i wdów, którzy:

  • osiągnęli wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  • pozostawali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego;
  • nie zawarli nowego związku małżeńskiego.

Uwaga! Z dniem poprzedzającym wstąpienie w nowy związek małżeński przez osobę uprawnioną, traci ona prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu.

Renta wdowia – limity

Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł) tj. 5 342,88 zł. Od 1 marca 2025 roku wskutek waloryzacji świadczeń zmieni się ten limit.

Jak podaje KRUS, w maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:

  • świadczenia wchodzące w skład zbiegu (np. emerytura i renta rodzinna),
  • dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniami (np. dodatek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny itd.),
  • emerytury i renty przyznane w trybie specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa ZUS i Prezesa KRUS,
  • świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem wieku 100 lat,
  • świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucje zagraniczne. 

W razie przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Renta wdowia – od kiedy można składać wnioski?

Przepisy wejdą w życie wraz z początkiem nowego roku. Wypłata nowych świadczeń w zbiegu rozpocznie się od 1 lipca 2025 roku, natomiast wnioski można składać już wcześniej, bo od 1 stycznia 2025 roku: osobiście, za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym, przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP, w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym, w jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Źródło: KRUS

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 16:02