Spotkanie z ministrami: rolnictwa i środowiska kończy rozpoczęty kilka tygodni temu przegląd resortów zainicjowany przez premier Szydło.
– Rozmawialiśmy dzisiaj z ministrami rolnictwa i środowiska o planach resortu rolnictwa i środowiska na ten rok, a także o planach realizowanych w dłuższej perspektywie. Minister Jurgiel przedstawił plany zmian systemowych i organizacyjnych, które będą wybiegały poza 2017 r. Rozmawialiśmy również o tych sprawach dotyczących 2016 r. o tym jak działają przyjęte przez nas ustawy czy sprawdzają się te regulacje i spełniają oczekiwani, które przed nimi były wrzucone – rozpoczęła konferencję prasową premier Beata Szydło.
Krzysztof Jurgiel poinformował, że po objęciu teki ministra rolnictwa przygotował 4 letni program działań resortu, którego podstawą był program rolny Prawa i Sprawiedliwości. Został on poprawiony o uwagi nadesłane w ramach konsultacji ze 130 organizacjami rolniczymi.
– Celem podstawowym jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie – powiedział minister Jurgiel.
Wśród największych osiągnięć MRiRW wymieniono:
- otwarcie 27 nowych rynków zbytu dla polskiej żywności, w tym rynku chińskiego dla polskich jabłek,
- przyśpieszoną wypłatę 70% zaliczek dopłat bezpośrednich,
- poprawienie pozycja rolnika w łańcuchu żywnościowym poprzez przyjęcie pakietu ustaw, które doprowadza do wzrostu dochodów (czekamy cały czas na ustawę o spółdzielniach rolniczych),
- przygotowanie we współpracy ze stroną społeczną programu rozwoju 9 rynków rolnych (teraz resort pracuje nad programami operacyjnymi dla tych rynków),
- uchwalenie ustawa o obrocie ziemią, które jest chwalona przez rolników i zatrzymała sprzedaż gruntów rolnych cudzoziemcom (metoda na słupa)
Do najważniejszych zadań na 2017 r. i później resort rolnictwa zaliczył walkę o nową perspektywę finansową UE i przyszłą Wspólną Politykę Rolną po 2020 r. K. Jurgiel zapowiedział, że w tych sprawach rząd będzie mocno współpracował z państwami Trójkąta Weimerskiego i Grupy Wyszehradzkiej.
Jeszcze w tym roku możemy się spodziewać likwidacji Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych oraz powstania w ich miejsce Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
– Powstanie także Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, która połączy inspekcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności. Ustawa będzie gotowa w najbliższym czasie, jest szansa, że nowa inspekcja zacznie działać od 2018 r. – zapowiedział Krzysztof Jurgiel.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że odpowiedzialność za obszary wiejskie bierze teraz cały rząd, a jego resort przedstawi Radzie Ministrów w trzecim kwartale tego roku „Paktu dla obszarów wiejskich”. Szykuje się także przegląd podległych ministerstwu rolnictwa spółek pod racjonalizacji działania tak, aby przynosiły większe dochody z tytułu dywidend. wk
Fot. KPRM