– Koniunktura w rolnictwie 3 rok z rzędu jest słaba, ale połowa pytanych przez nas rolników ocenia swoją sytuację dobrze, a druga połowa gorzej. Ok. 30% rolników chce inwestować z własnych środków, a tyle samo w ogóle nie myśli o inwestycjach – informował nasz prelegent.
Jego zdaniem brak stabilności politycznej czy też wprowadzenie nowych regulacji dotyczących handlu mają istotny wpływ na poziom cen i możliwości handlu. Polska w ostatnich latach dynamicznie rozwija produkcję rolniczą i eksport produktów rolno-spożywczych. Ten rozwój wymaga dobrego finansowania i przedsiębiorczych, odważnych inwestorów, których w Polsce nie brakuje. Dowodem tego jest rosnący od lat dodatni bilans handlowy.
W handlu na rynkach międzynarodowych istotnym elementem jest uwzględnienie specyfiki danego ryku, ryzyko związane z wiarygodnością kontrahenta czy też ryzyko zmiany kursu walut. – Bank BGŻ BNP Paribas jest dziś numerem 1 w obsłudze sektora rolno-spożywczego w Polsce. W swojej ofercie posiadamy specjalne produkty dedykowane zarówno dla rolników i firm z otoczenia rolnictwa – mówił Piskorski.
W ofercie banku są:
- Kredyty obrotowe:
– Agro Ekspres w rachunku bieżącym zabezpieczony hipoteką, nawet do 2 mln zł
– Rzeczówka Light – niezabezpieczony do 3 lat do 200 tys. zł
- Kredyty inwestycyjne:
– Agro Progres – kredyt inwestycyjny na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych i rozwojowych w gospodarstwach
- Kredyty Preferencyjne – kredyty z dopłatami do oprocentowania (linie PR, RR, Z, K01, K02) lub częściową spłatą kapitału (linia MRcsk) ze środków ARiMR.
Ponadto bank oferuje szeroką ofertę ubezpieczeń dedykowanych dla rolników. Właściciele i dzierżawcy mają możliwość ubezpieczenia budynków, upraw, majątku prywatnego, sprzętu rolniczego, środków transportu. A także ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie majątku prywatnego czy ubezpieczenie: Życie i Zdrowie. Ubezpieczenia stają się bowiem istotnym elementem zarządzania ryzykiem i stabilności majątkowej każdego przedsiębiorcy.
- Finansowanie w obrocie międzynarodowym;
- Finansowanie łańcucha dostaw;
- Bankowość elektroniczna;
- Usługi cash management;
- Usługi skarbowe;
- Operacje dokumentowe.
oprac. bcz
Fot. Siejkowski