Opublikowany przez KE komunikat w sprawie „przywrócenia zrównoważonego obiegu węgla w przyrodzie”, jest pierwszym krokiem w kierunku rolnictwa tzw. regeneratywnego. Kolejnym będzie wniosek ustawodawczy dotyczący usunięcia dwutlenku węgla do końca 2022 r.
Według Copa-Cogeca, uwzględnienie rolnictwa regeneratywnego w polityce rolnej i kolejne działania, podejmowane w celu wykorzystania potencjału rolnictwa do walki ze zmianami klimatu i osiągnięcia bardziej ekologicznej Europy, to dobra decyzja.
Nagradzani za innowacje
Plan KE obejmuje Komisja uwzględniła w swoim działaniu uwarunkowania geograficzne, które wpływają na skuteczność rolnictwa regeneratywnego. Co więcej, KE ma na uwadze problemy, z którymi spotkają się rolnicy, wdrażający praktyki zatrzymujące węgiel.
Należą do nich m.in.:
-
Obciążenie finansowe (w tym niepewność dochodów i kosztów wdrożenia),
-
Niewystarczający dostęp do wiedzy i dopasowania usług doradczych,
-
Bariery regulacyjne,
-
Skomplikowany i kosztowny system monitorowania, raportowania i weryfikacji.
Docenić wysiłek rolników
W swoim komunikacie KE przedstawia też przykłady, jak poprawić gospodarowanie gruntami tak, by sekwestracja dwutlenku węgla wzrosła, nie uwzględnia jednak wykorzystania nawozów ekologicznych. Według Copa-Cogeca, jest to bardzo korzystna praktyka, która skutecznie przyczynia się do zatrzymania węgla.
– Sektor rolny podejmuje wysiłki oraz przeprowadza inwestycje w zakresie praktyk rolnictwa regeneratywnego, które poprzedzają dzisiejszy komunikat Komisji – mówi Christian Lamber, przewodniczący Copa – Należy uznać te wysiłki oraz promować przyszłe inwestycje. Oprócz tego uważamy, że należy zapewnić elastyczność oraz finansowanie, a także głównie propagować programy prywatne, w które aktywnie angażują się rolnicy.
Wątpliwości i nieścisłości
Organizacje rolnicze mają jednak wątpliwości, których ostatni komunikat KE nie zdołał rozwiać. Chodzi m.in. o wprowadzenie kredytów węglowych. Według Copa-Cogeca, należałoby doprecyzować kwestie płatności i terenów, gdzie wprowadzone zostaną te kredyty, tak, aby wiązały się z dodatkowym przychodem dla rolników.
Komisja nie wyjaśniła także, które sektory rolnicze mogą włączyć się w rolnictwo regeneratywne. Zdaniem Copa-Cogeca, należy w taki sposób wprowadzić zmiany, żeby zachęcić do wspólnych wysiłków w ograniczeniu emisji.
– Rolnictwo regeneratywne stanowi jedynie część rozwiązania w zakresie zmian klimatu, jednak nie powinno zastępować działań mających na celu redukcję emisji – komentuje komunikat KE przewodniczący Cogeca, Ramon Armengol – Należy wyjaśnić, jaki jest ogólny wkład rolnictwa i leśnictwa w walkę ze zmianą klimatu, zapewniając, że różne żądania i/lub cele niektórych strategii, inicjatyw i propozycji Zielonego Ładu nie zagrożą bezpieczeństwu żywnościowemu i biomasy oraz rentowności rolnictwa i leśnictwa. W tym celu należy zagwarantować spójność przepisów.
Organizacje rolnicze są dobrej myśli. Pozostaje czekać na dalsze decyzje Komisji Europejskiej w zakresie praktyk rolnictwa regeneratywnego, która przyznaje, że wiele pytań pozostaje nadal bez odpowiedzi.
oprac al na podst. Copa-Cogeca
fot. archiwum