Nowe zasady zatrudniania
Ustawa została uchwalona przez Sejm 13 kwietnia, a trzy dni później bez poprawek, przyjął ją Senat.– To dobre ustawa. Przy niewielkim obciążeniu finansowym można mieć legalnie zatrudnionych pracowników – komentował Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników RP. Nowe przepisy przewidywały bowiem wprowadzenie nowe umowy cywilnoprawnej, zawieranej przez rolnika (prowadzącego gospodarstwo rolne) z osobą pomagającą przy zbiorach (pomocnikiem rolnika).
Rolnik, w którego gospodarstwie pomocnik będzie wykonywał czynności określone w umowie o pomocy przy zbiorach, będzie musiał opłacać za niego składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Pomocnikiem rolnika będzie mógł być obcokrajowiec przebywający w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę. Do pracy wykonywanej na podstawie tej umowy nie będą miały zastosowania przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, czyli dotyczące minimalnej stawki godzinowej.
Będą kolejne apele
Cała parlamentarna procedura, na wniosek ministerstwa rolnictwa, była ekspresowa. Resort tłumaczył, że nowe przepisu powinny wejść w życie jeszcze rozpoczęciem prac przy zbiorach. Tymczasem jest już początek maja i ustawa cały czas nie została podpisana przez Prezydenta.W sprawie zabrał głos na ostatniej konferencji prasowej minister rolnictwa, który poinformował, że będą kolejne apele do głowy państwa.
– Organizacje wystąpią do Pana Prezydenta o podpisanie ustawy o pomocniku rolnika, bo ona nie została jeszcze podpisana a zwłaszcza przedstawicielom sadowników i wszystkim zależy na tej ustawi. Przy tej pogodzie to i truskawki niebawem można zbierać – mówił Krzysztof Jurgiel.
Organizacje rolnicze zwracają uwagę, że Polska jest dużym producentem i eksporterem owoców i warzyw, a brak wprowadzenia uchwalonych regulacji może spowodować ogromne straty dla producentów związane z trudnościami w pozyskaniu pracowników do zbiorów. wk
Fot. Wójcik