StoryEditor

Rolnicy będą protestować? Jeżeli zajdzie potrzeba, mobilizacja do protestów będzie bardzo szybka

Nie tylko wśród polskich rolników narasta frustracja, również nasi sąsiedzi z Niemiec są nieusatysfakcjonowani działaniami ze strony rządu. Niemieccy rolnicy zapowiedzieli, że jeżeli zajdzie potrzeba, są w stanie w ciągu trzech dni zmobilizować się do kolejnych protestów.

24.09.2024., 10:21h

Likwidacje dopłat do paliwa i zniesienie ulg podatkowych

Postulaty protestujących, niemieckich rolników były zbliżone do tych, które mieli pozostali farmerzy w Unii Europejskiej. Sprzeciwiali się założeniom polityki europejskiego Zielonego Ładu i Wspólnej Polityce Rolnej. Niemieccy rolnicy protestowali również przeciwko likwidacji dopłat do paliwa rolniczego i zniesieniu ulg podatkowych, o czym więcej pisaliśmy w artykule pt. "Rolnicy szturmują prom z ministrem! Protest przeciwko likwidacji dopłat do paliwa rolniczego".

Zobacz także: Wielkopolscy rolnicy będą wywłaszczeni pod budowę S11 i CPK. Stawiają twarde warunki!

Niemiecki rząd podjął próbę złagodzenia konfliktów, proponując rolnikom w zamian takie środki pomocowe, jak: ulgi podatkowe czy mniejsza biurokratyzacja. Jak poinformował niemiecki TopAgrar.pl, działania te nie zadowoliły jednak niemieckich rolników, którzy są zdania, że dotychczas wdrożone działania nie są wystarczające dla większości z nich.

Zmiana ustawy o nawozach

Do sprawy odniósł się również szef Związku Rolników Niemieckich (DBV) Joachim Rukwied, który jest zaniepokojony nowymi, licznymi obciążeniami, stojącymi przed sektorem rolniczym, czyli np. nowelizacją o ochronie zwierząt i zmianą ustawy o nawozach. Jego zdaniem, jeżeli rząd federalny nie podejmie bardziej znaczących kroków w celu odciążenia rolnictwa, protesty rolnicze powrócą ze zdwojoną siłą, choć na razie nie są one planowane.

image

To będzie gorąca jesień na wsi. Rolnicy rozpoczęli protest w Barzkowicach

Szykują się kolejne protesty rolników?

Jak wskazuje Rukwied, polityka rządu Berlina nadal powoduje ogromną irytację wśród wszystkich rolników.

Z relacji czytelników niemieckiego TAP wynika, że aż 60% rolników ponownie pojechałoby na protesty. Okazuje się, że rolnicy czują się oszukani i obawiają się planowanego przez rząd podwyższenia podatku od sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego o 12% na produkty pochodzenia zwierzęcego, który najpewniej zmniejszy dochody rolników.

Zdecydowana większość niemieckich rolników opowiada się również za organizacją kolejnych akcji protestacyjnych, sprzeciwia się propozycjom wprowadzenia jakichkolwiek ograniczeń i domaga się wdrożenia racjonalnych rozwiązań.

Justyna Czupryniak

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Fot: topagrar.com/Facebook

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 19:15